Poľsko nasadí na premnožené diviaky armádu, strieľať ich budú môcť aj policajti

Diviak
Diviaky na muža zaútočili, keď bol na prechádzke so svojimi psami. Foto: ilustračné, Thinkstock

Poľský minister poľnohospodárstva navrhuje novú legislatívu, podľa ktorej by príslušníci armády a polície mohli vo veľkom rozsahu odstreľovať diviaky v oblastiach, ktoré postihol africký mor ošípaných, a pomohli tak v boji proti šíreniu tohto ochorenia.

Jan Krzysztof Ardanowski uviedol, že návrh tiež stanovuje tresty pre každého, kto by bránil preventívnemu odstrelu v označených oblastiach, pričom medzi takéto osoby patria podľa neho aj environmentalisti.

Návrh zákona

Návrh zákona plánuje Ardanowski predložiť v parlamente v nadchádzajúcich týždňoch v urýchlenom procese. Kedy by začal platiť, ak by ho poslanci schválili, nie je jasné.

Minister pripomenul, že bez redukovania počtu diviakov sa choroba neprestane šíriť. Zároveň zdôraznil, že choroba pre ľudí nepredstavuje hrozbu.

Africký mor ošípaných sa v Poľsku objavil minulý rok na východe krajiny a pravdepodobne sa tam rozšíril zo susednej Ukrajiny. Postihnuté oblasti najprv ohradili, ale choroba sa aj tak šírila.

Ochrancovia prírody

Preto tam šíreniu bránili odstrelom zhruba 180-tisíc divých svíň. Tento krok však odsúdili ochrancovia životného prostredia, ktorí sa to snažili zastaviť, a kriticky sa voči nemu vyjadrili aj mnohí poľovníci.

Minulý týždeň našli na západe krajiny diviaka nakazeného africkým morom ošípaných. Zviera objavili v regióne pri meste Wolsztyn, kde je veľa prasacích fariem, zhruba 110 kilometrov od hraníc s nemeckom.

Oblasť ohradili, ale masový odstrel je nevyhnutný, vyjadril sa Ardanowski pre Poľský rozhlas 1.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jan Krzysztof Ardanowski