Lesníci nesúhlasia s prístupom Ministerstva životného prostredia k zonácii Muránskej planiny

Lesy
Foto: ilustračné, SITA/Michal Burza

Platforma Zachráňme lesné bohatstvo Slovenska (ZLBS) je zaskočená prístupom Ministerstva životného prostredia (MŽP) k zonácii Národného parku (NP) Muránska planina. Uviedla to ZLBS v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA zaslal jej hovorca Jozef Marko.

ZLPS tvrdí, že MŽP predložilo návrh zonácie Muránskej planiny, ktorý nerešpektuje pôvodné dohody s vlastníkmi a obhospodarovateľmi lesov. Ministerstvo zároveň obvinila z dezinformovania verejnosti. Lesníci podľa nej totiž nemajú záujem zrušiť NP Muránska planina, ako MŽP tvrdí.

Nejednotný prístup znemožňuje ochranu lesov

MŽP v marci predstavilo zámer vyhlásiť na novo NP Muránska planina. Nový návrh počíta s vyhlásením 50-percentnej bezzásahovej zóny na jeho území. V lokalite by tak nebolo možné obhospodarovanie lesa, ťažba dreva, lov zvery či akákoľvek výstavba. S návrhom vyjadrila nespokojnosť aj Slovenská lesnícka komora (SLK), ktorá MŽP doručila svoju výzvu. Žiadala v nej zastaviť vyhlásenie NP Muránska planina s 50-percentnou bezzásahovou zónou.

ZLPS tvrdí, že strategické dokumenty vychádzajúce z rezortov pôdohospodárstva a životného prostredia nie sú založené na jednotnom prístupe – k lesu, ochrane prírody aj využívaniu prírodných zdrojov. Nejednotný prístup tak podľa platformy znemožňuje účinnú ochranu lesného bohatstva na Slovensku.

„Apelujeme na príslušné štátne orgány, aby bola vypracovaná Štátna politika pre ochranu lesného bohatstva Slovenska s platnosťou minimálne do roku 2050. Sme presvedčení, že ak chceme zachrániť lesné bohatstvo Slovenska, potrebujeme jeden rezort, jeden zákon a jednu štátnu správu, ktoré budú garantom jednotného, efektívneho a systémového prístupu k manažovaniu prírodných zdrojov,“ povedal koordinátor ZLPS František Štulajter.

Lesníci majú možnosť predložiť svoje návrhy

MŽP pre agentúru SITA v stredu uviedlo, že v súčasnosti sa uskutočňujú vzájomné stretnutia a rokovania, na ktorých majú lesníci aj iné dotknuté strany možnosť predkladať svoje pripomienky, ktoré budú podnetom na hľadanie obojstranne prijateľných riešení.

MŽP však podotýka, že Muránska planina predstavuje významné územie výskytu tetrova hlucháňa. Tento druh vtáka potrebuje pre svoje prežitie rozsiahle územie bez akýchkoľvek ľudských zásahov, často s rozlohou aj 30 kilometrov štvorcových.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Jozef Marko
    Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRSlovenská lesnícka komoraZachráňme lesné bohatstvo Slovenska