Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
lesník, lesníci, lesy
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, Getty Images
12. 06. 2019 13:16 Lesy a lesníctvoSlovensko od NasVidiek.skSITA Diskusia

Lesníci sa dostávajú na Slovensku do zložitej situácie, musia rokovať o poklese cien dreva

BRATISLAVA 12. júna (WebNoviny.sk) – Drevári a lesníci sa dostávajú na Slovensku do zložitej situácie. Vplyvom masívnej podkôrnikovej kalamity v Českej republike, Nemecku, Taliansku a Rakúsku na stredoeurópskom trhu enormne vzrástla ponuka dreva. To má za následok postupný pokles cien tak guľatiny, ako aj reziva a ďalšej drevárskej produkcie.

Domáci lesníci a spracovateľské firmy doposiaľ znášali cenové korekcie na úkor svojho vlastného hospodárenia, no v súčasnosti sú už nútení rokovať o poklese cien, aby boli schopní umiestniť svoju produkciu. Konštatoval to v stredu generálny sekretár Zväzu spracovateľov dreva SR (ZSD) Peter Zemaník.

Náklady firiem rastú

Na momentálnu situáciu negatívne vplýva podľa ZSD taktiež postupné zvyšovanie cien elektrickej energie, kde silová zložka ceny elektriny vplyvom trhovej situácie na konci roku 2018 zaznamenala strmý nárast, v niektorých prípadoch aj o 50 a viac percent.

K postupnému nárastu nákladov tak štátnych, ako aj súkromných firiem významne prispieva skokové zvyšovanie minimálnej mzdy, zavedenie nočných a víkendových príplatkov a ďalšie legislatívne opatrenia,“ doplnil Zemaník.

K aktuálnej zložitej situácii podľa ZSD prispieva aj nižší rast hrubého domáceho produktu (HDP) oproti prognózam v kľúčových partnerských krajinách EÚ. Takisto aj stagnácia až pokles domáceho stavebného trhu, avizovaný Zväzom stavebných podnikateľov Slovenska, ktorý predpokladá úbytok stavebných objednávok v roku 2019 o 3,6 %.

Stavebný sektor je samozrejme jedným z rozhodujúcich odberateľov pre domáce drevárske a spracovateľské podniky. Situáciu v piliarskom odvetví komplikuje aj klesajúca cena štiepky, pilín a ďalšieho odpadu z piliarskej výroby,“ pokračoval Zemaník.

Rokujú o cenových opatreniach

Zástupcovia Drevárskej sekcie ZSD a Lesov SR v tejto situácii intenzívne rokujú o cenových opatreniach. Chcú tak minimalizovať riziko vzniku patovej situácie, ktorá by mohla viesť k razantnému kráteniu odberov guľatiny, resp. až k pozastaveniu piliarskych prevádzok pre stratu objednávok.

Operatívne zníženie cien guľatiny by pomohlo obom zúčastneným stranám aj kvôli tomu, že súkromný sektor už na pokles cien zareagoval a snaží sa tak kopírovať trend, ktorý sa na zahraničných trhoch prejavil už skôr. Riešenie súčasných problémov, okrem iného, významne komplikuje zákonná povinnosť štátneho podniku Lesy SR, ktorý musí odvádzať do štátneho rozpočtu špeciálny odvod vo výške 5 mil. eur. Naviac, ten sám bojuje s masívnou podkôrnikovou kalamitou, na ktorej konci je významne nižšie speňaženie vyťaženej drevnej hmoty a vysoké budúce náklady na pestovanie nového lesa,“ uzavrel Zemaník.

Zväz spracovateľov dreva Slovenskej republiky je dobrovoľnou organizáciou zamestnávateľov na úrovni majiteľov – konateľov spoločností.

Zväz založilo v roku 1997 šestnásť spoločností a v súčasnosti združuje viac ako 100 členských spoločností. Všetky súčasné členské spoločnosti ZSD sú predstaviteľmi odvetvia spracovania dreva alebo príbuzných odvetví (výrobné alebo obchodné spoločnosti), alebo predstavujú vedecko-výskumný potenciál.

Odporúčané články

Lesníkov trápi stav slovenských lesov, riešenie vidia v ich obnove Les stojí pred novými výzvami. Ohrozuje ho zmena klímy aj úplne noví škodcovia

Témy

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Matovič považuje ságu voľby sudcov za absolútne zlyhanie koalície, Smerák Tomáš tieto výroky odmieta Video: Skvelý Peter Sagan sa po ôsmy raz stal víťazom bodovacej súťaže na pretekoch Okolo Švajčiarska Aktualizované: Málek ako prvý Slovák zvíťazil v K1 na Svetovom pohári, domáce kanoistky v Čunove bez finále Na Slovensko sa vrátia horúčavy, teploty sa podľa meteorológov priblížia k 35 stupňom Predčasné voľby podľa Bugára nie sú v hre, v prípade neúspechu už nebude predsedom Mosta-Híd V Smere-SD nie sú podľa Tomáša závažné problémy, aj napriek rozdielnym názorom Pellegriniho a Fica Brazília na Copa América deklasovala Peru, vybojovala si postup do štvrťfinále

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X