Lesníci sa dostávajú na Slovensku do zložitej situácie, musia rokovať o poklese cien dreva

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
lesník, lesníci, lesy
Protimonopolný úrad preveruje možný kartel vo verejnom obstarávaní na úpravu terénu Foto: ilustračné, Getty Images

BRATISLAVA 12. júna (WebNoviny.sk) – Drevári a lesníci sa dostávajú na Slovensku do zložitej situácie. Vplyvom masívnej podkôrnikovej kalamity v Českej republike, Nemecku, Taliansku a Rakúsku na stredoeurópskom trhu enormne vzrástla ponuka dreva. To má za následok postupný pokles cien tak guľatiny, ako aj reziva a ďalšej drevárskej produkcie.

Domáci lesníci a spracovateľské firmy doposiaľ znášali cenové korekcie na úkor svojho vlastného hospodárenia, no v súčasnosti sú už nútení rokovať o poklese cien, aby boli schopní umiestniť svoju produkciu. Konštatoval to v stredu generálny sekretár Zväzu spracovateľov dreva SR (ZSD) Peter Zemaník.

Náklady firiem rastú

Na momentálnu situáciu negatívne vplýva podľa ZSD taktiež postupné zvyšovanie cien elektrickej energie, kde silová zložka ceny elektriny vplyvom trhovej situácie na konci roku 2018 zaznamenala strmý nárast, v niektorých prípadoch aj o 50 a viac percent.

K postupnému nárastu nákladov tak štátnych, ako aj súkromných firiem významne prispieva skokové zvyšovanie minimálnej mzdy, zavedenie nočných a víkendových príplatkov a ďalšie legislatívne opatrenia,“ doplnil Zemaník.

K aktuálnej zložitej situácii podľa ZSD prispieva aj nižší rast hrubého domáceho produktu (HDP) oproti prognózam v kľúčových partnerských krajinách EÚ. Takisto aj stagnácia až pokles domáceho stavebného trhu, avizovaný Zväzom stavebných podnikateľov Slovenska, ktorý predpokladá úbytok stavebných objednávok v roku 2019 o 3,6 %.

Stavebný sektor je samozrejme jedným z rozhodujúcich odberateľov pre domáce drevárske a spracovateľské podniky. Situáciu v piliarskom odvetví komplikuje aj klesajúca cena štiepky, pilín a ďalšieho odpadu z piliarskej výroby,“ pokračoval Zemaník.

Rokujú o cenových opatreniach

Zástupcovia Drevárskej sekcie ZSD a Lesov SR v tejto situácii intenzívne rokujú o cenových opatreniach. Chcú tak minimalizovať riziko vzniku patovej situácie, ktorá by mohla viesť k razantnému kráteniu odberov guľatiny, resp. až k pozastaveniu piliarskych prevádzok pre stratu objednávok.

Operatívne zníženie cien guľatiny by pomohlo obom zúčastneným stranám aj kvôli tomu, že súkromný sektor už na pokles cien zareagoval a snaží sa tak kopírovať trend, ktorý sa na zahraničných trhoch prejavil už skôr. Riešenie súčasných problémov, okrem iného, významne komplikuje zákonná povinnosť štátneho podniku Lesy SR, ktorý musí odvádzať do štátneho rozpočtu špeciálny odvod vo výške 5 mil. eur. Naviac, ten sám bojuje s masívnou podkôrnikovou kalamitou, na ktorej konci je významne nižšie speňaženie vyťaženej drevnej hmoty a vysoké budúce náklady na pestovanie nového lesa,“ uzavrel Zemaník.

Zväz spracovateľov dreva Slovenskej republiky je dobrovoľnou organizáciou zamestnávateľov na úrovni majiteľov – konateľov spoločností.

Zväz založilo v roku 1997 šestnásť spoločností a v súčasnosti združuje viac ako 100 členských spoločností. Všetky súčasné členské spoločnosti ZSD sú predstaviteľmi odvetvia spracovania dreva alebo príbuzných odvetví (výrobné alebo obchodné spoločnosti), alebo predstavujú vedecko-výskumný potenciál.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Lesy SR