Lesníci sa ohradzujú voči tvrdeniam Kuchtu o nadmernej ťažbe dreva v národných parkoch

Les, stromy, buk
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Lesy SR sa ohradzujú voči tvrdeniam Mareka Kuchtu z iniciatívy My sme les o nadmernej ťažbe dreva v národných parkoch a devastácii chránených území. Lesy SR to uviedli v tlačovej správe, ktorú zaslala vedúca odboru komunikácie štátneho podniku Marína Debnárová. Tvrdenia iniciatívy považujú Lesy SR za nepravdivé.

Ťažba v parkoch sa znížila

Podľa údajov Národného lesníckeho centra sa ťažba v národných parkoch za ostatných osem rokov znížila o jeden milión kubických metrov drevnej hmoty. V roku 2020 predstavovala objem 650 tisíc metrov kubických.

Za nepravdivé považujú aj tvrdenie, že v národných parkoch sa stráca dvojnásobné množstvo lesov ako mimo nich. Lesníci upozorňujú, že v zmysle zákona je v treťom stupni ochrany prírody zakázané používať iné spôsoby hospodárenia v lesoch, ako prírode blízke hospodárenie.

Zároveň argumentujú tým, že nevedia ovplyvniť vznik kalamitných ťažieb, ktoré vznikajú vplyvom škodlivých činiteľov. Ide o vetrové či lykožrútové kalamity. Štátny podnik ich podľa zákona o lesoch musí spracovať do pol roka.

Program starostlivosti o les

Tvrdeniam o nadmernej ťažbe sa bránia aj tým, že dnes lesnatosť Slovenska predstavuje 41 percent, pričom v roku 1850 predstavovala 28 percent.

V národných parkoch podľa nich nevznikajú holoruby, pretože holoruby sú vo všeobecnosti zo zákona zakázané. Všetka kalamita na ploche nad 0,30 hektára sa spracováva len so súhlasom štátnej správy na základe stanoviska Štátnej ochrany prírody SR.

„Každý lesný celok podlieha platnému Programu starostlivosti o les, ktorého schvaľovanie pripomienkujú aj orgány ochrany prírody či mimovládne organizácie. Programy určujú nielen výšku ťažieb pre desaťročné obdobie, ale aj starostlivosť o lesy, pre ktoré sa vytvárajú,“ uviedli Lesy SR v tlačovej správe. Aktuálne tak podľa nich nedochádza k navyšovaniu ťažieb nad rámec schváleného predpisu.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Marek KuchtaMarína Debnárová
    Firmy a inštitúcie Lesy SR