Lesníci volajú po regulácii medveďa hnedého, informácie o vnadiskách vraj nie sú pravdivé

Medvedica
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Nárast medvedej populácie nesúvisí s vnadením, tvrdia štátne lesy. Dôvodom podľa lesníkov je to, že populácia medveďa hnedého nie je regulovaná.

Populácia medveďa hnedého narastá

Lesníci tak žiadajú systematický manažment populácie medveďa hnedého. Vyjadrenia ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽaNO) o tom, že mu generálny riaditeľ štátneho podniku Lesy SR Ján Marhefka poskytol informácie o vnadiskách, sú podľa štátneho podniku zavádzajúce a klamlivé.

Štátny podnik tvrdí, že informácie poskytol v zmysle zákona a na základe žiadosti Lesoochranárskeho zoskupenia Vlk, ktorá bola doručená 23. mája. Informovala o tom Marína Debnárova z Odboru komunikácie štátnych lesov SR v tlačovej správe.

„Nárast populácie medveďa hnedého nesúvisí s vnadením diviačej zveri na legálne zriadených kŕmnych zariadeniach, ale s faktom, že medveď hnedý nie je regulovaný. Už aj Najvyšší súd SR v roku 2017 konštatoval, že medveď hnedý je na území Slovenskej republiky premnožený. V posledných rokoch zaznamenávame nekontrolovateľný nárast najmä populácie medveďa hnedého, ako aj vlka dravého. Na tieto skutočnosti dlhodobo upozorňujú lesníci nielen v oblasti Poľany, ale aj v iných oblastiach Slovenska,“ uvádza Debnárová v tlačovej správe.

Lesníci žiadajú reguláciu

Počet krmelcov tak podľa podniku nemá vplyv na populáciu medveďov. Pre riešenie je potrebné poznať aktuálnu početnosť medveďov a stanoviť, aký počet je únosný pre územie Slovenska. Bez týchto informácií totiž vzniká priestor pre rozoštvávanie spoločnosti.

„Preto privítame, ak bude sčítaniu medveďov a určeniu únosných počtov venovaná zo strany Ministerstva životného prostredia SR maximálna priorita,“ uzavreli Lesy SR.

Národné lesnícke centrum preukázalo, že populácia medveďa hnedého vykazuje v posledných troch desaťročiach na Slovensku výrazný nárast.

Potvrdzovať to majú oficiálne vykázané stavy z poľovných revírov, ktoré z úrovne 1 467 jedincov v roku 2000, narástli v roku 2010 na 1995 jedincov a v roku 2021 až na 2997 vykázaných jedincov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján BudajJán Marhefka