Lesnícke dni vo Zvolene sa zamerali na deti. Učili ich o úcte k lesom

57882363_2102287876546711_1800719327234621440_o.jpg

Sériu lesníckych podujatí, ktoré sa tradične v konajú počas mesiaca lesov vo viacerých mestách Slovenska, slávnostne otvorili koncom apríla vo Zvolene.

Les ako živá učebňa. To bola hlavná téma 13. ročníka najväčšieho celoslovenského podujatia venovaného lesom a lesníkom. Zvolenské lesnícke dni neboli len o vzdelávaní v kontexte lesov a verejnosti, ale aj o odbornom vzdelávaní samotných lesníkov, ktoré má na slovenskú dlhú históriu. Lesnícke dni žili nielen vzdelávaním detí a mladých, ale aj oslavami stého výročia založenia Strednej odbornej školy lesníckej v Banskej Štiavnici.

Zvolenské námestie sa na pár dní premenilo na školu pod holým nebom. Učiteľmi boli lesníci a vyučovacím predmetom sa stal les vo všetkých jeho podobách. Predovšetkým deti si mohli vyskúšať exkurziu po náučnom chodníku, vystrúhať z dreva píšťalku alebo zasadiť semienko žaluďa. Pre odvážnejších boli pripravené ukážky sokoliarstva, včelárstva, pílenie dreva či rezbárstvo.

„Lesníci prostredníctvom lesnej pedagogiky roky pomáhajú deťom, mládeži aj dospelým získať zdravý pohľad na les a vytvoriť si vzťah k lesnému prostrediu. Viem, ako je ťažké argumentovať, nájsť správne slová, aby sme dokázali verejnosti vysvetliť, čo vieme a chceme robiť, ale musíme v tom pokračovať. Našou úlohou je spojiť úsilie do spoločnej snahy o zachovanie lesov budúcim generáciám. Len tak sa nám podarí obnoviť dôveru k lesníkom a lesnému hospodárstvu,“ povedal generálny tajomník služobného úradu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Jaroslav Regec počas slávnostného otvorenia Lesníckych dní. Tie návštevníkom tento rok ponúkli viacero noviniek.

Jednou z nich bola výzva Živé srdce pre les, ktorá predstavovala symbolické vyjadrenie vzťahu človeka k lesu a zároveň bola poďakovaním človeka za všetky jeho produkty a služby. Verejnosť tiež mala možnosť po prvýkrát sa priamo na námestí zapojiť do diskusie s odborníkmi.

Sobotňajší Deň pre rodiny s deťmi pod Pustým hradom, spojený s čistením lesa a piknikom, rozšíril tradičnú ponuku sprievodných podujatí zvolenských Lesníckych dní.

Podujatie pod gesciou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR organizačne zabezpečuje Národné lesnícke centrum spolu s partnermi zo štátneho a neštátneho lesníckeho sektora. V poradí už 13. ročník podujatia sa konal pod záštitou podpredsedníčky vlády SR a ministerky pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriely Matečnej.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom