Lesy SR nerozumejú rozhorčeniu spracovateľov dreva a vysvetlili, čo vyvolalo tlak na zvýšenie cien

Palivové drevo
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Štátny podnik Lesy SR tvrdí, že sa snaží o korektné vzťahy so všetkými obchodnými partnermi. Preto nerozumie rozhorčeniu predstaviteľov Zväzu spracovateľov dreva SR. Ten tento týždeň informoval, že ho zasiahla informácia o zvýšení cien listnatej guľatiny v niektorých drevinách až o 45 percent.

Lesy SR tvrdia, že sa budú v rámci svojich možností, v medziach platných predpisov a v súlade s platnými zmluvnými záväzkami, snažiť o zabezpečenie dostatočného množstva surového dreva pre svojich klientov. Uviedla to pre agentúru SITA vedúca odboru komunikácie Lesov SR Dáša Makanová.

Lesy sú obhospodarované aj inými subjektami

Štátny podnik ďalej uvádza, že obhospodaruje približne 40 percent výmery slovenských lesov a nie je rozhodujúcim a jediným subjektom na trhu s drevom.

Lesy sú obhospodarované aj inými subjektami, ako sú obchodné spoločnosti, správy národných parkov, Vojenské lesy, majetky SR, podniky školských, mestských, obecných lesov, pozemkové spoločnosti a aj súkromné osoby, ktoré majú spoločne výrazne väčší vplyv na trh s drevom a teda aj na tvorbu cien sortimentov dreva.

Tlak na rast ceny dreva

Spoločnosť zároveň tvrdí, že pri tvorbe cenníkov sortimentov dreva zohľadňuje aktuálnu trhovo ekonomickú situáciu v obchode s drevom. Na základe zastavenia dodávok dreva z tretích krajín, reformy národných parkov, energetickej krízy a iných ďalších makroekonomických faktorov sa na slovenskom trhu znížila disponibilná ponuka drevnej hmoty oproti dopytu rádovo o niekoľko stoviek tisíc kubických metrov dreva, čo vyvolalo tlak na rast ceny dreva.

Súčasné ceny pre prvý štvrťrok roku 2023 zohľadňujú podľa spoločnosti reálne ceny na trhu a sú porovnateľné aj s cenami neštátnych subjektov.

Hrozí aj prepúšťanie

Zväz spracovateľov dreva SR upozornil na možnosť dočasného obmedzenia odberu dreva a tým aj odstávky niektorých prevádzok, ktoré budú musieť svojich zamestnancov prepúšťať a preto požadujú okamžité zníženie cien na pôvodnú úroveň či rokovanie s generálnym riaditeľom spoločnosti Lesy SR, š.p.

Členské spoločnosti drevárskej sekcie Zväzu spracovateľov dreva SR na svojom stretnutí odsúdili neopodstatnený a jednostranný krok vedenia Lesov SR, ku ktorému nie je žiadny racionálny dôvod.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Lesy SRZSD Zväz spracovateľov dreva