Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Lesy SR ťažia drevo na Devínskej Kobyle a Vydrici, 19. november 2018
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Facebook.com/Naše Karpaty
22. 11. 2018 12:10 Lesy a lesníctvo od SITA

Lesy SR začali ťažiť bratislavské lesy aj napriek dohode

Stromy začali padať v lokalitách Devínska Kobyla a Vydrica. Ministerstvo pôdohospodárstva na nátlak aktivistov ťažbu zastavilo po jednom dni.

Štátny podnik Lesy SR začal s ťažbou stromov v oblasti Devína. A to aj napriek tomu, že súhlasil, že počká na zverejnenie štúdie o dopade ťažby na rekreačnú gunkciu lesov. Informuje o tom iniciatíva Naše Karpaty na sociálnej sieti.

„LESY SR porušili dohodu, ktorú sme mali a o ťažbe nás dopredu neinformovali,“ uvádza iniciatíva.

„Toto nie su prebierky mladých porastov, ani kalamitná ťažba suchých stromov, ktorú sme si odsúhlasili v rámci pracovnej skupiny na ministerstve pôdohospodárstva. Toto je regulérna ťažba zdravých stromov, v obľúbených rekreačných miestach, so všetkými negatívami, ktoré to prináša,“ prízvukujú aktivisti.

Proti ťažbe bola nielen odborná a laická verejnosť. Nesúhlasil s ňou ani primátor, Samosprávny kraj a starostovia Karlovky, Dúbravky a Devína.

Príspevok na sociálnej sieti už dnes uvádza, že Ministerstvo pôdohospodárstva nariadilo okamžite ukončiť ťažbu v spomínanej oblasti. „Reakcia prišla okamžite a ministerstvo pod verejným tlakom nariadilo lesníkom dočasne zastaviť ťažbu, kým nebude hotová štúdia o dopadoch na rekreačnú funkciu lesa,“ informujú aktivisti.

O stanovisko sme požiadali aj štátny podnik Lesy SR. Ten tvrdí, že nešlo o žiadnu ťažbu storočných stromov, ale obyčajnú údržbu hospodárskeho lesa, teda tzv. obnovná ťažba.

Plne si uvedomujeme, že lesy v okolí Bratislavy sú pre obyvateľov nášho hlavného mesta dôležité. Postupne sa mení ich význam, na dôležitosti naberá najmä ich rekreačná funkcia. Dôležitá však je aj nevyhnutná starostlivosť o les, aby bol zdravý a plnil všetky svoje funkcie, povedal generálny riaditeľ štátneho podniku LESY Slovenskej republiky Ing. Marian Staník.

Podnik vo svojom stanovisku dopĺňa, že spôsob, akým sa tieto lesy obhospodarujú, je plne v súlade s Programom starostlivosti o chránený areál Devínska Kobyla na obdobie rokov 2018-2047, ktorý vypracovala Štátna ochrany prírody.

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X