Lesy SR začali ťažiť bratislavské lesy aj napriek dohode

Lesy SR ťažia drevo na Devínskej Kobyle a Vydrici, 19. november 2018
Foto: Facebook.com/Naše Karpaty

Stromy začali padať v lokalitách Devínska Kobyla a Vydrica. Ministerstvo pôdohospodárstva na nátlak aktivistov ťažbu zastavilo po jednom dni.

Štátny podnik Lesy SR začal s ťažbou stromov v oblasti Devína. A to aj napriek tomu, že súhlasil, že počká na zverejnenie štúdie o dopade ťažby na rekreačnú gunkciu lesov. Informuje o tom iniciatíva Naše Karpaty na sociálnej sieti.

„LESY SR porušili dohodu, ktorú sme mali a o ťažbe nás dopredu neinformovali,“ uvádza iniciatíva.

„Toto nie su prebierky mladých porastov, ani kalamitná ťažba suchých stromov, ktorú sme si odsúhlasili v rámci pracovnej skupiny na ministerstve pôdohospodárstva. Toto je regulérna ťažba zdravých stromov, v obľúbených rekreačných miestach, so všetkými negatívami, ktoré to prináša,“ prízvukujú aktivisti.

Proti ťažbe bola nielen odborná a laická verejnosť. Nesúhlasil s ňou ani primátor, Samosprávny kraj a starostovia Karlovky, Dúbravky a Devína.

Príspevok na sociálnej sieti už dnes uvádza, že Ministerstvo pôdohospodárstva nariadilo okamžite ukončiť ťažbu v spomínanej oblasti. „Reakcia prišla okamžite a ministerstvo pod verejným tlakom nariadilo lesníkom dočasne zastaviť ťažbu, kým nebude hotová štúdia o dopadoch na rekreačnú funkciu lesa,“ informujú aktivisti.

O stanovisko sme požiadali aj štátny podnik Lesy SR. Ten tvrdí, že nešlo o žiadnu ťažbu storočných stromov, ale obyčajnú údržbu hospodárskeho lesa, teda tzv. obnovná ťažba.

Plne si uvedomujeme, že lesy v okolí Bratislavy sú pre obyvateľov nášho hlavného mesta dôležité. Postupne sa mení ich význam, na dôležitosti naberá najmä ich rekreačná funkcia. Dôležitá však je aj nevyhnutná starostlivosť o les, aby bol zdravý a plnil všetky svoje funkcie, povedal generálny riaditeľ štátneho podniku LESY Slovenskej republiky Ing. Marian Staník.

Podnik vo svojom stanovisku dopĺňa, že spôsob, akým sa tieto lesy obhospodarujú, je plne v súlade s Programom starostlivosti o chránený areál Devínska Kobyla na obdobie rokov 2018-2047, ktorý vypracovala Štátna ochrany prírody.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom