Lesy sú predovšetkým zdroj zdravej krajiny, tvrdí nový minister životného prostredia Budaj

Ján Budaj
Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO). Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Nový minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) v sobotu krátko po 18:00 oficiálne prebral z rúk generálnej tajomníčky služobného úradu Ministerstva životného prostredia (MŽP) Ľubomíry Kubišovej vedenie envirorezortu.

Budaj si uvedomuje, že v pozícii nového ministra životného prostredia ho bude čakať množstvo náročných úloh.

Kríza na Muránskej planine

„Rezort rozbehol rôzne výzvy a programy, ktoré som aj ako opozičný poslanec podporil a veci, ktoré sú nedokončené. Máme aj od Európskej komisie požiadavky na vypracovanie koncepčných materiálov, ktoré čakajú na splnenie. Máme krízovú situáciu na Muránskej planine a mimoriadny stav na východnom Slovensku kvôli envirozátažiam či rozbehnuté vážne zákony,“ povedal pre agentúru SITA.

Svoje pôsobenie chce nový minister odštartovať riešením situácie v súvislosti s koronavírusom v rámci svojho rezortu.

Budaja bude zaujímať, ako sa MŽP na pandémiu pripravilo a aké opatrenia prijali v inštitúciách, ktoré pod MŽP spadajú.

„Verím, že nájdem odpovede na to, aké stratégie prijali v boji proti pandémii, pretože v pondelok je zasadanie vlády, na ktorom každý minister prinesie správu o aktuálnom stave ministerstiev,“ vysvetlil Budaj.

Štátne lesy pod envirorezort

Teší, ho že nový minister pôdohospodárstva Ján Mičovský (OĽaNO) podporuje myšlienku, že štátne lesy majú prejsť do pôsobnosti MŽP. Verí, že ochranári a lesníci budú vedieť nachádzať spoločný konsenzus.

„Lesy sú predovšetkým zdroj zdravej krajiny. Oveľa menej by sme sa na ne mali dívať ako na súčasť priemyselného odvetvia,“ dodal Budaj.

Ján Budaj sa oblasti životného prostredia venoval aj v minulosti. Počas federatívnej republiky inicioval v Slovenskej národnej rade (SNR) založenie Výboru SNR pre životné prostredie.

V uplynulom volebnom období bol členom výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie a výboru pre európske záležitosti.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Budaj
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR