Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Hora, les, hmla, ilustračná snímka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Pixabay.com/jplenio
2. 05. 2019 13:27 Lesy a lesníctvo od SITA

Letecké postreky lesov opäť budia rozruch, ochranári z My sme les sú proti nim

Predstavitelia iniciatívy My sme les na dnešnom brífingu v Banskej Bystrici pred sídlom štátneho podniku Lesy SR prezentovali svoj zamietavý postoj k leteckým postrekom dubových lesov. Iniciatíva považuje postreky za zbytočné, škodlivé a požadujú ich zastavenie. Postreky proti húseniciam mníšky veľkohlavej napriek nesúhlasu ochranárov plánujú realizovať štátne podniky Lesy SR aj Vojenské lesy a majetky SR vo viacerých lokalitách najmä na južnom Slovensku v máji a júni.

Štátne lesy podľa ochranárov ignorujú fakt, že pri postrekoch budú aj v 1. stupni ochrany prírody zasiahnuté chránené živočíchy, teda potrebujú výnimku Ministerstva životného prostredia SR a navyše látka Biobit XL, ktorú plánujú použiť, nie je autorizovaná na letecký postrek. Lesy SR plánujú napadnuté stromy chrániť, prípravok podľa nich možno používať aj v ekologickom poľnohospodárstve.

„Nemáme k dispozícii žiadnu štúdiu, ktorá by skúmala vplyv látky na človeka. Výrobca len upozorňuje, že ide o dráždidlo a je potrebné používať ochranné pomôcky, aby sa zamedzilo kontaktu s látkou či jej vdychovaniu,” uviedol Rastislav Mičaník z iniciatívy My sme les a Karol Kaliský dodal, že „doterajšia ignorácia argumentov zo strany Lesov SR dokazuje, že tu evidentne vôbec nejde o ochranu lesa a mníšku veľkohlavú, ale len o naplnenie zmlúv a realizovanie jednostranných záujmov”.

Lesy SR vo svojom stanovisku zverejnenom na webovom sídle konštatujú, že napadnuté stromy budú chrániť. Uvádzajú informácie o enormne premnoženom škodcovi – mníške veľkohlavej, ktorá požiera listy duba, čím spôsobí úplnú stratu listov. Podľa výpočtov Lesníckej ochranárskej služby hrozí škoda vo výške 800-tisíc eur. Lesy SR preto pripravujú ochranu, na ktorú plánujú použiť certifikovaný a schválený prípravok Biobit XL. „Ide o biologický prípravok, ktorý sa môže použiť aj v ekologickom poľnohospodárstve,“ uvádza sa v stanovisku s tým, že jeho aplikáciu plánujú tak, ako uvádza výrobca. „Boli vybrané lokality, kde nie sú stojaté vody. Pred leteckou aplikáciou budeme informovať návštevníkov lesa,“ dodávajú lesníci s tým, že použitie výrobku plánujú na približne 600 hektároch, pričom celková výmera lesov v správe Lesov SR je 885-tisíc hektárov.

Občianska iniciatíva My sme les už začiatkom marca vyzvala ministerstvo pôdohospodárstva, aby zamedzilo leteckej aplikácii postrekov proti mníške veľkohlavej či iným škodcom v dubových lesoch. Podľa odborníkov je periodické premnoženie listožravého hmyzu normálnou súčasťou fungovania dubových lesov a duby si bez problémov stratu listov dokážu účinne v priebehu niekoľkých týždňov obnoviť. Týka sa to aj mníšky veľkohlavej. Podľa vyjadrenia lesníka Karola Kaliského z iniciatívy My sme les sú lykožrút alebo mníška len zámienky, ktoré majú poslúžiť na podporu biznisu s chemikáliami. Upozornil pritom na rámcovú dohodu medzi ministerstvom pôdohospodárstva a spoločnosťou Agrofert, ktorá by v priebehu nasledujúcich štyroch rokov mala dodať Lesom SR chemikálie za takmer 7,4 milióna eur.

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X