Letecké postreky lesov opäť budia rozruch, ochranári z My sme les sú proti nim

Hora, les, hmla, ilustračná snímka
Foto: Pixabay.com/jplenio

Predstavitelia iniciatívy My sme les na dnešnom brífingu v Banskej Bystrici pred sídlom štátneho podniku Lesy SR prezentovali svoj zamietavý postoj k leteckým postrekom dubových lesov. Iniciatíva považuje postreky za zbytočné, škodlivé a požadujú ich zastavenie. Postreky proti húseniciam mníšky veľkohlavej napriek nesúhlasu ochranárov plánujú realizovať štátne podniky Lesy SR aj Vojenské lesy a majetky SR vo viacerých lokalitách najmä na južnom Slovensku v máji a júni.

Štátne lesy podľa ochranárov ignorujú fakt, že pri postrekoch budú aj v 1. stupni ochrany prírody zasiahnuté chránené živočíchy, teda potrebujú výnimku Ministerstva životného prostredia SR a navyše látka Biobit XL, ktorú plánujú použiť, nie je autorizovaná na letecký postrek. Lesy SR plánujú napadnuté stromy chrániť, prípravok podľa nich možno používať aj v ekologickom poľnohospodárstve.

„Nemáme k dispozícii žiadnu štúdiu, ktorá by skúmala vplyv látky na človeka. Výrobca len upozorňuje, že ide o dráždidlo a je potrebné používať ochranné pomôcky, aby sa zamedzilo kontaktu s látkou či jej vdychovaniu,” uviedol Rastislav Mičaník z iniciatívy My sme les a Karol Kaliský dodal, že „doterajšia ignorácia argumentov zo strany Lesov SR dokazuje, že tu evidentne vôbec nejde o ochranu lesa a mníšku veľkohlavú, ale len o naplnenie zmlúv a realizovanie jednostranných záujmov”.

Lesy SR vo svojom stanovisku zverejnenom na webovom sídle konštatujú, že napadnuté stromy budú chrániť. Uvádzajú informácie o enormne premnoženom škodcovi – mníške veľkohlavej, ktorá požiera listy duba, čím spôsobí úplnú stratu listov. Podľa výpočtov Lesníckej ochranárskej služby hrozí škoda vo výške 800-tisíc eur. Lesy SR preto pripravujú ochranu, na ktorú plánujú použiť certifikovaný a schválený prípravok Biobit XL. „Ide o biologický prípravok, ktorý sa môže použiť aj v ekologickom poľnohospodárstve,“ uvádza sa v stanovisku s tým, že jeho aplikáciu plánujú tak, ako uvádza výrobca. „Boli vybrané lokality, kde nie sú stojaté vody. Pred leteckou aplikáciou budeme informovať návštevníkov lesa,“ dodávajú lesníci s tým, že použitie výrobku plánujú na približne 600 hektároch, pričom celková výmera lesov v správe Lesov SR je 885-tisíc hektárov.

Občianska iniciatíva My sme les už začiatkom marca vyzvala ministerstvo pôdohospodárstva, aby zamedzilo leteckej aplikácii postrekov proti mníške veľkohlavej či iným škodcom v dubových lesoch. Podľa odborníkov je periodické premnoženie listožravého hmyzu normálnou súčasťou fungovania dubových lesov a duby si bez problémov stratu listov dokážu účinne v priebehu niekoľkých týždňov obnoviť. Týka sa to aj mníšky veľkohlavej. Podľa vyjadrenia lesníka Karola Kaliského z iniciatívy My sme les sú lykožrút alebo mníška len zámienky, ktoré majú poslúžiť na podporu biznisu s chemikáliami. Upozornil pritom na rámcovú dohodu medzi ministerstvom pôdohospodárstva a spoločnosťou Agrofert, ktorá by v priebehu nasledujúcich štyroch rokov mala dodať Lesom SR chemikálie za takmer 7,4 milióna eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Lesy SR