Libanon povolil vyplávať z prístavu lodi s ukradnutým ukrajinským obilím, Rusi rozhodnutie úradov ocenili

Loď vezúca obilie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Sýrska loď, ktorá je podľa Ukrajiny naložená jej ukradnutým obilím, opustila libanonský prístav Tripolis. Stalo sa tak po tom, čo jej Libanon dovolil vyplávať po vyšetrovaní jej nákladu.

Na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter o tom informoval libanonský minister dopravy Ali Hamie s tým, že plavidlo je už mimo libanonských teritoriálnych vôd.

Rusi vezú ukradnuté obilie

Loď Laodicea s 10-tisíc tonami pšeničnej múky a jačmeňa kotvila v Tripolise od štvrtka. Ukrajina tvrdí, že obilie ukradlo Rusko, to obvinenie popiera.

Libanonský generálny prokurátor v utorok po vyšetrovaní, ktoré dospelo k záveru, že loď nevezie ukradnuté ukrajinské obilie, odobril jej odchod a v stredu tak rozhodol aj súd.

Ukrajinci žiadali blokádu

Zatiaľ nie je známe, kam Laodicea smeruje. Podľa webstránky Marine Traffic, ktorá monitoruje lodnú dopravu, sa loď pohybuje smerom k pobrežiu Sýrie.

Vyplávanie lode pravdepodobne rozhnevá Ukrajinu. Ukrajinský veľvyslanec v Libanone Ihor Ostaš v stredu vyzval Libanon, aby lodi nedovolili vyplávať.

Ruská diplomatická misia v Libanone krok tamojších úradov privítala a obvinila Ukrajinu z klamstva o náklade a snahy poškodiť vzťahy medzi Moskvou a Bejrútom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom