Lídri EÚ dosiahli dohodu o zmene klímy, do roku 2050 chcú docieliť uhlíkovú neutralitu

Charles Michel
Predseda Európskej rady (ER) Charles Michel. Foto: SITA/AP

Lídrom Európskej únie (EÚ) sa v piatok na summite v Bruseli podarilo dosiahnuť dohodu o kľúčovom klimatickom cieli dosiahnutia uhlíkovej neutrality do roku 2050. Oznámil to predseda Európskej rady (ER) Charles Michel. “Dosiahli sme dohodu o zmene klímy. Je kľúčová,” uviedol Michel.

Poľsko sa k dohode nepripojilo

Poľsko sa k tejto dohode nepripojilo, nedokázalo však odvrátiť schválenie „cieľa na dosiahnutie klimaticky neutrálnej Európskej únie do roku 2050„, uvádza sa v záverečnom stanovisku.

Ako povedala šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, zdráhanie sa Poľska je vzhľadom na jeho závislosť na uhlí „úplne prijateľné„. Dodala, že dosiahnutiu dohody predchádzala “intenzívna živá debata„, ktorá trvala asi desať hodín.

Vypúšťanie skleníkových plynov

Zatiaľ čo členské krajiny EÚ sa dohodli na prechode k bezuhlíkovej ekonomike, odborníci varujú, že únia je ešte extrémne ďaleko od toho, aby sa jej podarilo splniť ciele, ktoré si sama vytýčila v boji za zmiernenie klimatických zmien. V stredu to na medzinárodnej konferencii o klimatických zmenách v Madride priznala aj Európska agentúra pre životné prostredie (EEA).

Podľa EEA, ak zostanú opatrenia v boji proti vypúšťaniu skleníkových plynov také, aké jednotlivé členské štáty EÚ momentálne deklarujú, do roku 2030 sa zníži množstvo vypúšťaných skleníkových plynov do atmosféry z územia krajín EÚ oproti úrovni z roku 1990 len o tridsať percent.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Charles MichelUrsula von der Leyen
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEU Európska úniaEurópska agentúra pre životné prostredie (EEA)Európska rada