Liekom pre slovenské potravinárstvo sú cielené dotácie na produkciu, tvrdia poľnohospodári

obchod, potraviny
Foto: ilustračné, GettyImages

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) víta vyjadrenia Inštitútu pôdohospodárskej politiky a Útvaru hodnoty za peniaze v záverečnej správe revízie výdavkov na pôdohospodárstvo SR.

Podľa nich treba podpory v poľnohospodárstve v budúcnosti cielene zamerať na produkciu. Práve produkciu považuje SPPK za jeden z hlavných liekov pre slovenské agropotravinárstvo.

Čakajú na kroky ministerstva

Inštitút pôdohospodárskej politiky Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a Útvar hodnoty za peniaze Ministerstva financií SR v záverečnej správe revízie výdavkov na pôdohospodárstvo uviedli, že väčšina podpory sa poskytuje poľnohospodárom vo forme priamych platieb oddelených od produkcie, ktoré majú minimálny vplyv na rast poľnohospodárskej produkcie. Poľnohospodárska produkcia preto podľa oboch inštitúcií dlhodobo stagnuje a zhoršuje sa jej štruktúra.

„V tejto súvislosti očakávame kroky ministerstva pôdohospodárstva, že pri príprave budúcej Spoločnej poľnohospodárskej politiky po roku 2020 bude produkcia to, na čo sa budeme v maximálne možnej miere sústreďovať. Ešte raz zdôrazňujeme, že poľnohospodári sú pripravení chovať zvieratá a pestovať plodiny v rámci špeciálnej rastlinnej výroby, teda napríklad zeleninu, ovocie, hrozno, strukoviny, cukrovú repu, zemiaky,“ uviedol v reakcii na analýzu oboch inštitúcií predseda SPPK Emil Macho.

Zmena nežiaduceho trendu

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora podľa neho odmieta, aby sa zo Slovenska natrvalo stala krajina, kde sa pestuje len zopár plodín. Svoje aktivity sústredí na zmenu tohto nežiaduceho trendu a väčšiu pestrosť plodín na poliach a množstvo zvierat.

Na druhej strane však dlhodobo upozorňuje, že slovenskí poľnohospodári a potravinári nedokážu pôsobiť v otvorenom liberálnom európskom trhu za nerovnakých podmienok. „Nie sme o nič horší, ako naši európski kolegovia“, zdôraznil Emil Macho.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Emil Macho
Firmy a inštitúcie SPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora