Loď s ukrajinskou kukuricou dostala zelenú od tureckých úradov, s nákladom môže pokračovať do Libanonu

Loď, ukrajinská kukurica, Ukrajina
  • aktualizované 3. augusta 13:34

Prvá nákladná loď s obilím, ktorá v stredu od začiatku ruskej invázie opustila ukrajinský prístav, môže preplávať prielivom Bospor a pokračovať do Libanonu. Stalo sa tak po tom, ako turecké a ukrajinské úrady skontrolovali a schválili jej náklad.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Kontrolóri preverili náklad

Tím inšpektorov strávil na lodi Razoni, ktorá sa plaví pod vlajkou Sierra Leone, približne 90 minút, zatiaľ čo plavidlo prevážajúce 26-tisíc ton kukurice kotvilo pri pobreží Istanbulu. Informovalo o tom turecké ministerstvo obrany.

Tím tvorili zástupcovia Ukrajiny, Ruska, Turecka a Organizácie Spojených národov (OSN), ktorí loď skontrolovali v súlade s dohodou z 22. júla o vývoze ukrajinského obilia, ako aj ruského obilia a hnojív, cez bezpečné koridory v Čiernom mori.

Razoni sa vydala na plavbu z ukrajinskej Odesy v pondelok. Jej cieľovou destináciou je Libanon. Ukrajinské ministerstvo infraštruktúry potvrdilo, že loď prešla inšpekciou a ďalších 17 plavidiel je podľa rezortu „naložených a čaká na povolenie vyplávať“.

Pripravených je ďalších 27 lodí

Podľa hovorcu OSN Stéphana Dujarrica čaká v troch ukrajinských prístavoch asi 27 lodí, ktoré majú naložený náklad a podpísané kontrakty.

V nadchádzajúcich dňoch by mali z ukrajinských prístavov vyplávať aj ďalšie lode. Podľa hovorcu OSN Stéphana Dujarrica čaká v troch ukrajinských prístavoch asi 27 lodí, ktoré majú naložený náklad a podpísané kontrakty.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Organizácia Spojených národov (OSN)