Lov vlka zostáva na Slovensku povolený, obmedzili však okresy a stanovili presné kvóty

vlk
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Na Slovensku sa bude aj naďalej loviť vlk. Kvóta lovu vlka dravého sa totiž pre najbližšiu poľovnícku sezónu 2020/2021 stanovila na 50 jedincov. Po utorkovom a piatkovom zasadnutí pracovnej skupiny o tom rozhodol jej predseda Michal Tomčík.

Na Slovensku možno loviť vlka od 1. novembra 2020 do 15. januára 2021, resp. do doby, pokiaľ nebude naplnená určená kvóta. Toto zviera nemožno loviť na celom území SR, ale len vo vybraných okresoch. Územie, kde sa môže loviť sa zmenší o 19 okresov. Informovala o tom v piatok hovorkyňa agrorezortu Anežka Šrojta Hrdá.

Nehrozí im vyhynutie

„Väčšina členov pracovnej skupiny sa stotožňovala s návrhom Národného lesníckeho centra (NLC), ktoré predostrelo kvótu lovu vlka dravého 50 – 70 jedincov. Ministerstvo určilo spodnú odporúčanú hranicu pre poľovnícku sezónu 2020/2021 v celkovom počte 50 jedincov ročne,“ vyjadril sa predseda pracovnej skupiny a generálny riaditeľ Sekcie lesného hospodárstva a spracovania dreva MPRV SR Michal Tomčík. Práve v jeho kompetencii je rozhodnúť o kvóte lovu vlka.

Rozhodnutiu predchádzala dlhá diskusia so záverom, že populácia vlka sa z roka na rok na Slovensku zvyšuje a nehrozí jej vyhynutie. Dokonca aj areál rozšírenia sa od roku 2000 zväčšil o 42 percent. Minulý rok zaznamenalo NLC prírastok minimálne 212 vĺčat, takže sa počet vlkov zvýšil na viac ako 700.

Populácia vlka je stabilná

„Populácia vlka je stabilná a narastá, nie je ohrozená. Ohrozené sú ovce, ktorých sme mali pred desiatimi rokmi 420 000 a teraz ich máme o 100 000 menej. A naďalej ovčiarstvo upadá. O mne je známe, že som zástancom nulovej kvóty vlka, ale tu predsa nejde o pocity ministra, ale o fakty a dáta. A tých sa musí minister držať,“ povedal minister pôdohospodárstva Ján Mičovský.

Ovčiari chránia svoje stáda. Avšak ochrana je podľa agrorezortu finančne nákladná. Podľa Zväzu chovateľov oviec a kôz (ZCHOK) potrebujú viac ako 2 600 pastierov, teda zhruba tri milióny eur na ich mesačné mzdy. Okrem pastierov chránia ovce aj vycvičené ovčiarske strážené psy.

Tých potrebujú chovatelia približne 1 200, čo predstavuje približne 4,2 milióna eur. Ročný počet napadnutých a stratených oviec je viac ako 1 500 kusov. Podľa odhadovaných výpočtov ZCHOK vlk spôsobuje ročne škodu na ovciach až vo výške 500 000 eur.

„V tejto sume nie sú zahrnuté nepriame škody ako pokles produkcie mlieka v období po útoku na stádo, útoky v čase pripúšťacieho obdobia spôsobujú stres, ktorý negatívne vplýva na oplodnenie, čo sa následne prejavuje na nízkych reprodukčných ukazovateľoch v chove oviec,“ uviedol generálny riaditeľ Sekcie poľnohospodárstva MPRV SR Martin Nevolný.

Kvótu lovu vlka prehodnocujú každý rok

Ročnú kvótu lovu vlka stanovuje každoročne v októbri Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR po zasadaní pracovnej skupiny zloženej zo zástupcov MPRV, Ministerstva životného prostredia SR, Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR, Štátnej ochrany prírody SR, Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, Zväzu chovateľov oviec a kôz na Slovensku, Lesoochranárskeho zoskupenia VLK, Spoločnosti pre výskum, vzdelávanie a spolužitie s prírodou, Národného lesníckeho centra, štátneho podniku LESY SR, Vojenských lesov a majetkov SR, okresných úradov Banská Bystrica, Košice, Trenčín, Žilina, Poprad, Vojenských lesov a majetkov SR š.p. a Slovenskej poľovníckej komory.

Kvóta sa určuje na základe Programu starostlivosti o vlka dravého, postupuje podľa pravidiel, ktoré určilo MŽP SR, zohľadňuje pritom Smernicu Rady EÚ o ochrane biotopov, voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín a zákon o poľovníctve.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján MičovskýMichal Tomčík
Firmy a inštitúcie Lesoochranárske zoskupenie VLKLesy SRMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRMŽP Ministerstvo životného prostredia SRNLC Národné lesnícke centrumŠOP Štátna ochrana prírodySPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komoraŠVPS Štátna veterinárna a potravinová správa SRVojenské lesy a majetky SRZväz chovateľov oviec a kôz na Slovensku