Malým slovenským pivovarom hrozí pre pandémiu zánik, výrobcovia rátajú obrovské straty

Craft beer production line in private microbrewery
Niektorým malým slovenským pivovarom hrozí pre koronakrízu zánik Foto: Getty images

Koronakríza tvrdo dopadla aj na prevádzku malých pivovarov na Slovensku. Zatiaľ čo posledných desať rokov zažili malé pivovary svoje znovuzrodenie a v roku 2019 ich už bolo vyše 70, vypuknutím pandémie aj v tomto odvetví prakticky zo dňa na deň poklesol odbyt sudového piva o viac ako 90 %, čo si vyžiadalo takmer na dva mesiace zastavenie výroby.

V sudoch ostali litre nepredaného piva

Malé pivovary, ktoré plnili pivo len do sudov, zostali takmer úplne bez príjmu, navyše im vznikla škoda, keďže nepredané pivo sa pokazilo.

Po desiatich rokoch tak malým slovenským pivovarom hrozí opäť zánik. Agentúru SITA o tom vo štvrtok informoval predseda Asociácie malých nezávislých pivovarov Slovenska Ľubomír Vančo.

V dôsledku zatvorenia prevádzok hotelov, reštaurácií a barov prišli malé pivovary o odbyt a v sudoch a tankoch im zostalo nepredané pivo.

Tomuto počas mimoriadnej situácie uplynula záručná doba, a veľké množstvo sa pre nedostatočný odbyt pokazilo.

Nulové obraty a veľké škody

„Mimoriadna situácia tvrdo zasiahla aj malé pivovary. Okrem takmer nulového obratu vznikla výrobcom piva aj priama škoda v dôsledku pokazeného piva v tankoch, pričom vzniknutá škoda sa pohybuje v rozsahu od 10-tis. eur až po 150-tis. eur na firmu podľa typu a veľkosti výroby a prevádzky,“ uviedol Ľubomír Vančo.

Celé odvetvie malého pivovarníctva zaznamenalo v uplynulých mesiacoch vplyvom prijatých preventívnych opatrení a zmeny spotrebiteľského správania zníženie odbytu, priame škody a predpokladá pokles tržieb do konca roku 2020 až o 30 až 40%. Niektoré malé pivovary nevylúčili ani ukončenie svojej činnosti.

Niektoré možno zaniknú

„Po rozmachu, ktorý zaznamenali malé pivovary posledných desať rokov, je opäť ohrozená ich existencia, čím zákazníci prídu o rozmanitú a tradičnú chuť piva vareného klasickým spôsobom. Je potrebné, aby sme tento druh výroby piva ochránili a umožnili výrobcom znovu sa nadýchnuť. Vyzývame kompetentné orgány, aby pri pomoci potravinárskym odvetviam mysleli aj na toto tradičné odvetvie,“ dodal Ľubomír Vančo.

Asociácia malých nezávislých pivovarov Slovenska je občianske združenie zastupujúce malé a remeselné pivovary.

Hlavným z cieľov Asociácie malých nezávislých pivovarov Slovenska je podpora a rozvoj malých pivovarov na Slovensku a zachovanie rôznorodosti chutí pivného moku, ktorá sa v poslednej dobe takmer vytratila.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľubomír Vančo