Matečná: Protesty farmárov sú aktivita opozície, rokovať budeme len so slušnými

Stretnutie farmárov s prezidentom PZ SR
Farmár Patrik Magdošško (uprostred) počas brífingu po stretnutí zástupcov občianskeho združenia Iniciatíva poľnohospodárov s prezidentom Policajného zboru, na ktorom farmári informovali policajného prezidenta o násilnej smrti farmára roka. Bratislava, 6. február 2019. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Farmári budú už v pondelok protestovať. Ministerka pôdohospodárstva to označila za aktivity opozície.

Farmárom sa už roky nedarí presadiť svoje požiadavky a preto organizujú ďalší protest. Hrozí však, že po ich príchode do Bratislavy ich nikto z ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka nevypočuje. Ministerka Matečná to naznačila na tlačovej konferencii vo štvrtok.

„Zhodli sme sa, že protesty farmárov sú aktivitou opozície, keďže ich organizujú neúspešní kandidáti ich politických strán na rôzne posty verejných a ústavných činiteľov. Hlavný organizátor s jeho bratrancom, ktorý je pojednávaný na súdoch, si dovolí hovoriť o slušnom Slovensku? Budeme rokovať len so slušnými zástupcami poľnohospodárov a potravinárov,“ povedala ministerka Gabriela Matečná.

Padne trestné oznámenie?

Farmári sa cítia vyjadreniami ministerky dotknutí a rozhodne popierajú, že by protesty mali niečo spoločné s opozíciou.

„Je smutné, že sa pani ministerka lživými tvrdeniami snaží odvrátiť pozornosť od  problémov v poľnohospodárstve, ktoré za jej pôsobenia eskalujú. Ako aj od toho, že Poľnohospodárska platobná agentúra kryje subvenčné podvody. Nikto z organizátorov protestov nie je členom politickej strany,“ uvádza Iniciatíva poľnohospodárov vo vyjadrení pre Náš Vidiek.

Farmári tvrdia opak, a síce že sa niekto snaží zdiskreditovať ich. Poukazujú najmä na firmu ESIN Group, ktorá vedie viacero súdnych sporov s lídrom protestov Františkom Oravcom. V článku, ktorý ESIN Group poskytla médiám, označuje Oravca za vydierača.

„Farmár Oravec je už roky vystavený atakom zo strany firiem ESIN, ktoré sú financované J&T. Čelí pokusom o finančné zruinovanie, bol fyzicky napadnutý ich zamestnancom a čelí diskreditácii pomocou vymyslených, vyfabrikovaných dôkazov. Keď pani ministerka spolu s predsedom parlamentu používajú rétoriku týchto podnikateľov, nepriamo priznávajú, že slúžia záujmom oligarchov pôsobiacich v poľnohospodárstve. Farmár Oravec nemá nič spoločné so skutkami, ktoré sú prejednávané na súde. Na pojednávania bol predvolaný ako svedok,“ uvádzajú farmári.

Líder protestujúcich farmárov dokonca zvažuje právne kroky. „Z vyjadrení pani ministerky a pána predsedu parlamentu chce vyvodiť trestnoprávnu a občianskoprávnu zodpovednosť.“

Protesty aj tak budú

„Nerozumieme prečo vypukol v pondelok mediálny tlak na Fera Oravca pre súdne konanie, v ktorom sa ho evidentne snažia namočiť do niečoho s čím nemá nič spoločné, čo dnešné súdne pojednávanie (12.2. 2019 pozn. red.) potvrdilo. To, čo sa deje si vysvetľujeme jedine tým, že sa oligarchovia prepojení na vládnu moc snažia rozdeliť farmárov a zastaviť nás v chystanom traktorovom proteste,“ uviedol Patrik Magdoško z Iniciatívy poľnohospodárov na Facebooku.

Farmári budú v pondelok 18. februára protestovať kvôli nemeniacej sa situácii v agrosektore. Protestná jazda začne v pondelok v Michalovciach a skončí na druhý deň v Bratislave.

„K našim protestom, ktorý sa začína budúci pondelok, sa už pridali geodeti, lesníci a podporu mu vyjadrili Iniciatíva Zastavme korupciu, Nadácia otvorenej spoločnosti, Iniciatíva učiteľov, Iniciatíva vedcov,“ povedal Anton Vdovjak, člen rady Iniciatívy poľnohospodárov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Iniciatíva poľnohospodárov