Medvede sa už zobúdzajú, na Slovensku ich máme 1200 až 1600

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Medveď
Poľovníci radia, ako sa správať pri strete s medveďom. Foto: ilustračné, Thinkstock.

Najväčšia šelma žijúca na Slovensku, medveď hnedý, sa už začala prebúdzať zo zimného spánku a v hľadaní potravy sa opäť začala potulovať po našich lesoch. Medvede vyliezli zo svojich brlohov napríklad v Tatranskom národnom parku, kde už pozorovali ich stopy v snehu.

Ponuka prirodzenej rastlinnej potravy je ešte stále pomerne chudobná, a tak sa medvede v tomto období venujú vyhľadávaniu v zime uhynutých zvierat. Takýmto „upratovaním“ medvede plnia v prírode dôležitú sanitárnu funkciu a zabraňujú možnému šíreniu chorôb. Dočasný nedostatok potravy ich môže priviesť aj bližšie k ľudským obydliam, kde ich lákajú hlavne nezabezpečené odpadky z domácností.

Koľko vlastne žije na Slovensku medveďov? Asi 1200 až 1600

Počet medveďov pohybujúcich sa po Slovensku je zatiaľ založený viac-menej na „vedecky podložených odhadoch“. V minulosti sa odhady poľovníkov a štátnych ochranárov značne líšili. Kým poľovníci hovorili o vyše 2200 medveďoch, envirorezort udával počty skoro o polovicu nižšie. Zmenu priniesol v roku 2014 genetický výskum trusu týchto šeliem, ktorý stanovil ich počet na 1256.

„Veľkosť populácie medveďa hnedého na Slovensku bola objektívnymi vedeckými metódami doteraz odhadnutá iba jediný raz a to v projekte Výskum a monitoring populácií veľkých šeliem a mačky divej na Slovensku, ktorý uskutočnila Štátna ochrana prírody SR (ŠOP), povedala pre Webnoviny hovorkyňa ŠOP Anna Weissová.

Štátni ochranári robia teraz podľa nej ďalší veľkoplošný monitoring výskytu medveďa. „V septembri 2019 sa začal zber vzoriek trusu a tkaniva z medveďa hnedého na analýzy DNA,“ dodala Weissová s tým, že údaje z roku 2014 už totiž nemusia zodpovedať súčasnému stavu.

Agrorezort uvádza o trochu iné počty, no taktiež vychádza z rovnakých údajov z roku 2014. „Keď zohľadníme, že pomer samíc a samcov bol vtedy 2:3 a že od roku 2014 k úbytku dochádzalo takmer výlučne len prirodzeným spôsobom a iné straty boli minimálne, odhadujeme, že v súčasnosti sa početnosť medveďa hnedého na Slovensku pohybuje na úrovni cca 1 500 – 1600 jedincov,“ vysvetlil pre Webnoviny hovorca ministerstva pôdohospodárstva Daniel Hrežík.

Žijú najmä na severe, občas zavítajú aj do Malých Karpát

Najviac medveďov žije v horských oblastiach stredného a severného Slovenska. Podľa ŠOP sa vyskytuje asi na 33 percentách územia, čo je niečo vyše 16-tisíc km2. Prechodne sa však môže medveď vyskytnúť aj na ďalších 13,5 percenta územia Slovenska. Do Malých Karpát napríklad vlani zavítalo niekoľko medveďov, v oblasti Záhoria, Pezinka a Častej prišlo viacero hlásení o pozorovaní medveďa. Smerom na juh sa pritom dostávajú najmä mladé, od medvedice odstavené jedince vo veku asi dva až štyri roky.

Útoky medveďa na človeka sú zriedkavé

ŠOP podľa Weissovej nevedie štatistiku útokov veľkých šeliem na človeka, nakoľko to nie je častý jav. Každý výskyt medveďa hnedého v obývanej oblasti je však situáciou, ktorú nemožno zľahčovať aj napriek tomu, že útok na človeka je veľmi zriedkavý.

Strach zo stretu s našou najväčšou šelmou je ale vzhľadom na jej veľkosť a silu opodstatnenou reakciou. Práve preto by sa mali ľudia snažiť dodržiavať preventívne opatrenia, ktoré zahŕňajú hlavne zabezpečenie odpadkov.

Hlavnými dôvodmi, pre ktoré sa medveď približuje k obydliam je najmä hľadanie potravy v nezabezpečených kontajneroch a medvedia ruja, kedy sa samice ústupom z ich prirodzeného prostredia snažia ochrániť medvieďatá pred samcami.

Medvede potrebujú veľký, človekom nerušený životný priestor. Medvede najviac ohrozuje ničenie starých prirodzených lesov, ktoré ich oberá o bezpečný domov a bohaté zdroje potravy, ľahký prístup k neprirodzeným zdrojom potravy a výstavba ciest a hotelov.

Medveď sa nesmie loviť

Medveď hnedý je prísne chráneným živočíchom a jeho lov je možný iba na základe výnimky ministerstva životného prostredia. Tú udeľuje len v prípade jeho rizikového správania.

Na Slovensku boli medvede v minulosti takmer vyhubené. V 20-tych rokoch minulého storočia ich na našom území žilo už len niekoľko desiatok. V roku 1932 si poľovníci uvedomili, že medvede sú vážne ohrozené a bola vyhlásená celoročná ochrana. Vďaka zákazu poľovania sa počet medveďov začal opäť zvyšovať.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRŠOP Štátna ochrana prírody