Medzinárodný projekt chce zlepšiť ochranu vtáctva v povodí Dunaja, zapojilo sa až sedem krajín

Vtáky, elektrické vedenie
Foto: ilustračné, Getty Images

Zlepšiť ochranu vtáctva v povodí Dunaja je úlohou nového projektu LIFE Danube Free Sky, do ktorého sa počas najbližších piatich rokov zapojí sedem krajín. Agentúru SITA o tom informoval koordinátor projektu Marek Gális z Ochrany dravcov na Slovensku (RPS).

Hlavným cieľom projektu bude inštalovanie prvkov, ktoré zlepšia viditeľnosť drôtov a bezpečnosť stĺpov elektrického vedenia pre vtáctvo. Vtáky tak nebudú narážať do stĺpov či zomierať po zásahu elektrickým prúdom z elektrického vedenia.

Inštalácia prvkov v najrizikovejších oblastiach

Do projektu sa zapojí Slovensko, Rakúsko, Maďarsko, Chorvátsko, Srbsko, Rumunsko a Bulharsko. Celkovo 15 partnerských organizácií zo spomínaných krajín bude najprv skúmať 2 047 kilometrov elektrického vedenia v povodí Dunaja.

Organizácie následne prostredníctvom špeciálnej metodiky vyhodnotia najrizikovejšie oblasti. Na 245 kilometroch najviac rizikových elektrických vedení následne budú inštalovať prvky pre zviditeľnenie drôtov elektrického vedenia a rovnako prvky pre zvýšenie bezpečnosti na 3 200 najrizikovejších podperných stĺpoch.

„V minulosti sme podobný projekt LIFE Energia v spolupráci s partnermi úspešne uskutočnili na Slovensku. Na medzinárodných stretnutiach sme zistili, že organizácie v zahraničí riešia podobné projekty a tak sme sa dohodli na medzinárodnom projekte. Prvú žiadosť o podporu projektu nám pred pár rokmi Európska komisia pre niektoré výhrady neschválila. Teraz sme pozmenenú žiadosť podali opäť a Európska komisia projekt odsúhlasila,“ povedal pre agentúru SITA Marek Gális.

Pozitívny dopad na všetko vtáctvo

Projekt je zameraný najmä na ochranu dvanástich konkrétnych druhov vtákov, pozitívny dopad však má mať na všetky druhy vtákov v oblasti.

Tých je iba v dolnej časti Dunaja a jeho delte približne 331. Oblasť je domovom napríklad pre vzácneho pelikána kučeravého či aj 90 percent svetovej populácie bernikly červenokrkej.

Projekt LIFE Danube Free Sky bude zasahovať 23 chránených vtáčích území a deväť významných vtáčích území. Projekt je súčasťou programu LIFE, finančne ho podporila Európska únia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEU Európska úniaOchrana dravcov na Slovensku