Mestské lesy v Spišskej Belej sa dočkali nových stromčekov, dobrovoľníci vysadili stovky sadeníc

Sadenica, stromy
Foto: ilustračné, Getty Images

Spoločnosť Lesy mesta Spišská Belá, v spolupráci s mestom Spišská Belá, z dôvodu rešpektovania hygienických opatrení neorganizovali v roku 2020 tradičné jarné podujatie Zasaď si svoj strom v štandardnom režime. Piaty ročník dobrovoľného sadenia stromčekov sa napriek tomu podarilo realizovať.

„Občania nášho mesta s vôľou stráviť zmysluplný čas v prírodnom prostredí, mali možnosť sa organizátorovi hlásiť od polovice apríla do polovice júna 2020. Na výzvu zareagovalo celkovo 23 obyvateľov mesta Spišská Belá, z toho 5 detí. Týmto dobrovoľníkom sa doposiaľ podarilo zasadiť spolu 1 200 sadeníc buka v lokalite Čierny potok,“ uviedla Paula Grivalská z oddelenia životného prostredia Mestského úradu v Spišskej Belej.

Zamestnanci mestských lesov okrem toho počas jari tohto roku obnovili kalamitami zničené územie na ploche 33,5 hektára. Zalesňovalo sa predovšetkým sadenicami buka (74 200 kusov), jedle (31 200 kusov) a smrekovca (19 300 kusov).

Vysádzali sa tiež dreviny ako smrek (10 800 kusov), jelša (10 000 kusov), borovica (5 900 kusov), brest (1 900 kusov) a breza (1 000 kusov).

„Týmto drevinovým zložením lesníci menia monokultúrne smrekové porasty na stabilnejšie zmiešané lesy s významným podielom listnatých stromov,“ priblížila Grivalská s tým, že vysadených bolo spolu 154 300 kusov stromčekov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Paula Grivalská
Firmy a inštitúcie Lesy mesta Spišská Belá