Mičovský pri výbere šéfa PPA predviedol divadlo a porušil zákon, Hlas žiada odvolanie Jonáša (video)

Ján Mičovský
Odchádzajúci minister pôdohospodárstva SR Ján Mičovský. Foto: Archívne, SITA/Alexandra Čunderlíková
  • aktualizované 27. apríla, 15:51

Divadlo, ktoré pri výberovom konaní na šéfa PPA predviedol verejnosti a novinárom agrominister Ján Mičovský za peniaze daňových poplatníkov, je podľa strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) šokujúce.

Aj po treťom výberovom konaní zostáva generálnym riaditeľom Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Jaroslav Jánoš, ktorý je podľa Hlasu-SD vo vážnom konflikte záujmov a nespĺňa ani základné kritéria stanovené pre výberové konanie. Povedal v utorok na tlačovom brífingu poslanec NR SR a člen strany Hlas–SD Róbert Puci.

Presadzuje svojich ľudí

„Divadlo, ktoré zahralo OĽaNO na čele s lesníkom Mičovským pri troch neúspešných výberových konaniach na šéfa PPA, je neskutočné. Nielenže šéfom PPA zostáva kandidát, ktorý nesplnil ani len základné požiadavky kladené na túto pozíciu samotným ministrom, ale je aj vo vážnom konflikte záujmov. Výkonným riaditeľom PPA sa má stať brat Ľubomíra Bullu, spoluorganizátora farmárskych protestov, Marián Bulla. Ako vidieť, Ján Mičovský tvrdo presadzuje vo funkciách tzv. svojich ľudí,“ povedal Róbert Puci.

Minister Mičovský vymenoval bez výberového konania Jaroslava Jánoša do funkcie šéfa PPA v decembri 2020, podľa vlastných slov na „dva-tri týždne“. Okrem toho, že Jánoš podľa Hlasu-SD nespĺňa ani základne profesijné, manažérske, či jazykové predpoklady na túto funkciu, je aj vo vážnom konflikte záujmov. Jeho firma je totiž poberateľom poľnohospodárskych podpôr z PPA.

Pokutu stále nezaplatil

Bola tiež pokutovaná za neoprávnené čerpanie dotácií – zavádzala a chcela podporu na 11-násobne väčšiu rozlohu obhospodarovanej pôdy oproti skutočnosti, na čo prišla kontrola PPA. Pokutu 32 000 eur pritom podľa Hlasu-SD Jánoš stále nezaplatil a hrozí, že z pozície šéfa PPA sa ju bude snažiť zrušiť.

„Minister Ján Mičovský sa dopustil neoprávneného použitia verejných financií. Zákon o PPA totiž nepozná výberové konanie a šéf PPA je priamo menovaný ministrom. Štátny orgán nemôže realizovať veci nad rámec zákona, to môže iba občan. Všetky náklady na tri výberové konania sú nehospodárnym a nezákonným vynakladaním peňazí daňových poplatníkov. Hlas-SD preto podá žiadosť o mimoriadnu kontrolu vo veci Mičovského troch výberových konaní na šéfa PPA na Najvyšší kontrolný úrad,“ doplnil Puci.

Mičovský klame aj o víťazovi

Minister Mičovský podľa Hlasu-SD taktiež klame, že víťazom fingovaného výberového konania bol Marián Bulla. Komisia totiž vybrala dvoch kandidátov s rovnakou prioritou. Zároveň minister nemá právomoc vymenovať výkonného riaditeľa PPA. Toho menuje výhradne generálny riaditeľ PPA, ktorý má právomoci generálneho tajomníka služobného úradu.

„Hlas-SD vyzýva ministra Mičovského, aby okamžite odvolal Jánoša, ktorý je v obrovskom konflikte záujmov z funkcie. Jeho pôsobenie ohrozuje vyplácanie podpôr slovenským poľnohospodárom, ktoré môže Európska komisia už čoskoro pozastaviť,“ uzavrel Puci.

PPA odmieta klamlivé obvinenia

PPA v reakcii uviedla, že odmieta klamlivé obvinenia Puciho z Hlasu-SD, ktorý neustále zasahuje do nezávislosti PPA. Riadne vymenovaný generálny riaditeľ Jaroslav Jánoš je podľa PPA plne kompetentný viesť a riadiť túto agentúru.

„Spĺňa odborné, ale aj manažérske a osobnostné predpoklady na túto pozíciu. Má dlhoročné skúsenosti v oblasti poľnohospodárstva, a v minulosti riadil viac ako 250 zamestnancov,“ povedal vedúci oddelenia komunikácie PPA Ladislav Ďurkovič. Podľa neho je zarážajúce, že súčasne vedenie PPA kritizujú práve tí, za ktorých pôsobenia sa stala symbolom korupcie a ktorých nominanti sú dnes trestne stíhaní v kauze Dobytkár.

Matovič verí v Jánošove protikorupčné schopnosti

Expremiér Igor Matovič, za ktorého vlády Ján Mičovský iba dočasne vymenoval do funkcie generálneho riaditeľa Jaroslava Jánoša, verí v jeho protikorupčné schopnosti. Na PPA by sa takých ako je súčasný generálny riaditeľ zišlo podľa Matoviča výrazne viac.

„Vymenovanie Jánoša za dlhodobého riaditeľa je autonómne rozhodnutie Jána Mičovského, ktorý celú situáciu s agentúrou vyhodnotil tak, že je lepšie nechať súčasného riaditeľa. PPA bola tak skorumpovaná organizácia, že tam bola korupcia, kde sa dalo. Do vedenia PPA by bolo potrebné postaviť ďalších 10 protikorupčných ľudí,“ reagoval Matovič.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján MičovskýJaroslav JánošRóbert Puci
Firmy a inštitúcie Hlas-SDMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRPPA Pôdohospodárska platobná agentúra