Minister Budaj chce spustiť registráciu a monitorovanie medveďov, ktoré prestanú byť plaché

Novozvolení poslanci parlamentu
Minister životného prostredia Ján Budaj. Foto: SITA/Marko Erd

Ministerstvo životného prostredia SR obnovuje pravidlá postupu v prípade dravých šeliem, ktoré sa opakovane ocitnú v rizikovom kontakte s miestnymi obyvateľmi.

V tomto období boli zaznamenané kontakty medveďov s obyvateľmi na viacerých miestach, naposledy sa tak stalo v Liptovskom Hrádku. Agentúru SITA o tom informoval odbor komunikácie rezortu životného prostredia.

Medvede sú bohatstvo Slovenska

Podľa ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽaNO) medvede sú bohatstvom Slovenska, žijú v divočine dovtedy, pokiaľ ich k ľudským sídlam nevytlačia narušitelia prirodzeného prostredia, napríklad motorky alebo štvorkolky.

„Ďalším dôvodom je, že idú do obcí za stravou. Tie obce, v katastri ktorých sa vyskytujú dravé šelmy, sú povinné zabezpečiť dôslednú ochranu odpadových kontajnerov, aby sa vylúčilo akékoľvek prilákanie medveďov na zvyšky potravín,“ povedal minister Budaj.

Dôkladné zabezpečenie kontajnerov

Ministerstvo podporilo dôkladné zabezpečenie kontajnerových stojísk aj finančne, ale naráža na nedbanlivosť mnohých samospráv a aj samotných občanov. Na vybudovanie kontajnerových stojísk v Tatrách envirorezort prispel sumou 1,4 milióna eur.

Stojiská mali byť inštalované tak, aby sa medvede v danej lokalite nedokázali dostať ku komunálnemu odpadu. Minister Budaj plánuje registráciu a monitorovanie veľkých šeliem, ktoré stratia plachosť a budú prejavovať synantropné správanie.

Tím expertov monitoruje situáciu

Na prípady, keď sa medveď pravidelne vracia do bezprostrednej blízkosti ľudských obydlí a ohrozuje obyvateľov, ministerstvo využíva zásahovú jednotku Štátnej ochrany prírody SR.

Podľa odboru komunikácie ministerstva životného prostredia tím expertov situáciu monitoruje podľa potreby nepretržite aj niekoľko dní. Pokiaľ sa chovanie šeliem v blízkosti obytných zón stane rizikovým, zásahová jednotka zabezpečí odstránenie alebo odstrel.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Budaj
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRŠOP Štátna ochrana prírody