Minister Mičovský odstupuje. Odchádza v tieni korupcie, štrajkovej pohotovosti farmárov a personálnych prešľapov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Prezidentka Čaputová vymenovala novú vládu SR
Zľava: Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský a prezidentka SR Zuzana Čaputová počas vymenovania novej vlády SR v Prezidentskom paláci. Bratislava, 1. apríl 2021. Foto: archív SITA/Branislav Bibel

Minister pôdohospodárstva Ján Mičovský (OĽaNO) končí budúci týždeň vo funkcii. Rozhodol sa podať demisiu pre prípad väzobne stíhanej generálnej riaditeľky Slovenského pozemkového fondu (SPF) Gabriely Bartošovej, ktorá čelí obvineniu z korupciu a ktorú sám nominoval na tento post.

Mičovský odchádza v čase štrajkovej pohotovosti, ktorú vyhlásila Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK). Poľnohospodári ho otvorene obvinili z úpadku agrosektora.

Opozícia mu vystavila vysvedčenie v podobe najhoršieho ministra pôdohospodárstva v histórii Slovenskej republiky. Taktiež nemal šťastie na vlastných spolupracovníkov, mnohých z nich odvolal.

„Chaos a amaterizmus“

Odchádzajúci šéf agrorezortu si s farmármi a potravinármi nepadli do oka. Už vo februári tohto roka ho predseda SPPK Emil Macho označil vo svojom komentári publikovanom v Hospodárskych novinách ako zdroj každodenného úpadku sektora.

Pripomenul mu aj neslávny rozpad jeho reformného tímu. „Úpadok, chaos, amaterizmus a zlyhávanie v základných manažérskych zručnostiach. Z tých povolebných pekných rečí a sľubov už zostali naozaj iba tie reči,“ napísal Macho.

Mičovského expresný návrh zaviesť redistributívnu platbu dokonca podnietil farmárov vyhlásiť štrajkovú pohotovosť. Celoštátnej nespokojnosti sa minister vyhol najmä vďaka zavedenému núdzovému stavu.

Potravinárov zasa odstupujúci minister rozdráždil snahou cez zmenu zákona nadŕžať obchodným reťazcom. Výčitkám sa nevyhol ani jeho neúspech pri vyjednávaní financií z Plánu obnovy a pomalý postup pri rokovaní o novej Spoločnej poľnohospodárskej politike Európskej únie.

Dlhý zoznam odvolaných

Mičovský nemal šťastnú ruku ani na svojich najbližších ľudí. Odvolal svojho vedúceho poradcu Martina Ondráša, ktorý v minulosti pôsobil ako manažér zahraničného reťazca Tesco.

Zo svojich pozícií odišli aj člen jeho poradného tímu Milan Kyseľ a riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Tibor Guniš. Za šéfa PPA následne bez výberového konania vymenoval Jaroslava Jánoša z farmárskej politickej strany Máme toho dosť.

Mičovského sekera zoťala aj jeho štátneho tajomníka Samuela Vlčana, ktorý po svojom odvolaní skončil na Úrade vlády SR u vtedajšieho premiéra Igora Matoviča(OĽaNO).

Odchádzajúcemu šéfovi agrorezortu sa znepáčil aj ním nominovaný šéf štátneho podniku Lesy SR. Mateja Vigodu odvolal z dôvodu slabej dynamiky transformačných procesov.

Vrcholom ľadovca bolo odstúpenie generálnej riaditeľky SPF Gabriely Bartošovej, ktorú spolu s ďalšími osobami z korupcie obvinil aktuálne kajajúci sa advokát Ján Gajan.

Dotácia pre poradcu

Na ministrovi Mičovskom nenechala nitku suchú ani opozícia. Na poslednom rokovaní parlamentu o nekalých obchodných praktikách mu vyčítala jeho nekompetentnosť. Politickí oponenti ho kritizovali aj za vysoký počet 16 poradcov.

Poslanec Róbert Puci (Hlas-SD) začiatkom mája Mičovského obvinil, že podpísal nenávratnú dotáciu 20 000 eur pre občianske združenie svojho poradcu Michala Bizoňa.

Dotáciu schválilo ministerstvo ešte v novembri minulého roka, so zverejnením podľa Puciho čakalo do poslednej možnej chvíle. V Centrálnom registri zmlúv ju zverejnilo až 17. decembra 2020.

Bizoňove združenie Včelársky ekologický spolok Slovenska dotáciu nakoniec nečerpalo. Opozícia spochybňovala aj transparentnosť včelárskeho združenia, ktoré podľa nej nemalo zverejnené stanovy a nevyužívalo ani transparentný účet.

Podľa Transparency International Slovensko sa Mičovskému nepodarilo rozptýliť pochybnosti o konflikte záujmov ani napriek tomu, že dotácia mala byť určená na bohumilý zámer vzdelávania detí o včelárstve a združenie peniaze pre pandémiu napokon vrátilo.

Označuje sa za bojovníka proti korupcii

Odstupujúci minister Mičovský mnohú kritiku na svoju osobu odmietal. Sám sa častokrát označoval za bojovníka proti korupcii s cieľom presadzovať transparentnosť a očistu verejného života.

Na margo svojho odchodu z ministerského postu povedal, že nikdy nechcel vstúpiť do politiky, no uveril Matovičovi a jeho protikorupčnému hnutiu. „Po objasnení so situáciou na SPF som sa mohol spreneveriť svojim protikorupčným princípom, a tváriť sa, že mňa sa to netýka, ale nie. Podávam demisiu,“ dodal.

Odchádzajúci minister pôdohospodárstva naznačil, že jeho nástupcom by mohol byť súčasný štátny tajomník rezortu Martin Fecko (OĽaNO).

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia