Minister Vlčan považuje prechod z konvenčného pestovania k ekologickej výrobe za správny krok

MPaRV: Žatevný výjazd ministra rezortu a premiéra
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuel Vlčan (vpravo). Foto: SITA/Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR

Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan považuje prechod z konvenčného pestovania k ekologickej výrobe za správny a z pohľadu životného prostredia potrebný krok. Uviedol to na zasadnutí Rady ministrov EÚ pre poľnohospodárstvo a rybárstvo, kde boli jednohlasne schválené Závery Rady k Akčnému plánu Európskej komisie (EK) pre rozvoj ekologickej poľnohospodárskej výroby (AP EPV).

Informoval o tom v stredu odbor komunikácie agrorezortu. Medzi témy rokovania okrem iného patrili aj obchodné vzťahy so Spojenými štátmi americkými (USA), či iniciatíva vyše milióna občanov EÚ, ktorej cieľom je zákaz chovu zvierat v klietkach.

Potrebný krok pre životné prostredie

AP EPV zohľadňuje už aj výsledky verejnej konzultácie, ktorá prebehla počas roka 2020. Je rozdelená do troch vzájomne prepojených osí, ktoré odrážajú štruktúru potravinového dodávateľského reťazca a ambície cieľov udržateľnosti v oblasti Európskej zelenej dohody. Uvedené osi obsahujú celkom 23 opatrení.

„Na Slovensku považujeme prechod z konvenčného pestovania k ekologickej výrobe za správny a z pohľadu životného prostredia potrebný krok. Dostupnosť ekologických produktov vo verejnom a školskom stravovaní by mala byť samozrejmosťou. Každý občan EÚ by mal mať rovnaký prístup k zdravým a ekologicky vyrobeným potravinám,“ uviedol k návrhu minister Vlčan.

Dôveru spotrebiteľa zvýši vhodná propagácia

Podľa neho by členské štáty EÚ mali venovať zvýšenú pozornosť propagácii ekologického spôsobu výroby, ktorá povedie k zvýšeniu dopytu ako aj dôvery spotrebiteľa v takéto výrobky. Priblížil, že Slovensko má v úmysle prijať národný akčný plán, ktorý má byť vhodným nástrojom na dosahovanie ambicióznych cieľov.

„Zároveň by sme ocenili, keby EK pripravila usmernenie na jeho vypracovanie. Nevyhnuté je, aby členské štáty v tejto oblasti postupovali jednotne, aby aj realizácia opatrení bola harmonizovaná a monitorovací systém Komisie mal naprieč EÚ výpovednú hodnotu,“ dodal.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Samuel Vlčan
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR