Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Hlucháň hôrny
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Hlucháň hôrny. Foto: ilustračné, Getty Images
19. 06. 2019 13:30 Životné prostredieSlovensko od NasVidiek.skSITA

Ministerstvo chce chrániť ohrozeného hlucháňa hôrneho, sprísni ochranu vtáčích území

BRATISLAVA 19. júna (WebNoviny.sk) – S cieľom zlepšiť ochranu vzácneho vtáctva a jeho biotopov ako aj dodržať právne záväzky Slovenska voči EÚ vypracovalo ministerstvo životného prostredia (MŽP) ďalšie tri programy starostlivosti o Chránené vtáčie územia (CHVÚ) do roku 2048, ktoré v stredu schválila vláda.

Nedostatočná ochrana hlucháňa a tetrova

Ide o CHVÚ Poľana, Slovenský raj a Chočské vrchy. Náklady na starostlivosť o tieto CHVÚ počas nasledujúcich 30 rokov envirorezort vyčíslil na 7,6 milióna eur, pričom časť sa bude hradiť z prostriedkov EÚ.

Na nesplnenie povinnosti vypracovať programy starostlivosti pre všetky vtáčie územia upozornila Slovensko aj Európska komisia, ktorá už začala konanie proti Slovensku za nedostatočnú ochranu hlucháňa a tetrova.

Zlepšenie nepriaznivého stavu druhov

Starostlivosť o CHVÚ Poľana na roky 2019 až 2048 bude stáť 1,78 milióna eur. Hlavným cieľom programu starostlivosti je zlepšiť súčasný nepriaznivý stav druhov ako hlucháň hôrny, škovránok stromový, strakoš kolesár, muchárik bielokrký či chriašteľ poľný a ďateľ bielochrbtý.

Starostlivosť o CHVÚ Slovenský raj vyčíslilo MŽP na 1,2 milióna eur. Program je zameraný na ochranu hlucháňa hôrneho, tetrova hoľniaka a bociana čierneho.

V CHVÚ Chočské vrchy chce envirorezort intenzívnejšie chrániť ohrozeného hlucháňa hôrneho. Navrhované opatrenia na nasledujúcich 30 rokov boli vyčíslené na 4,6 milióna eur.

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X