Ministerstvo chce zmeniť model správy lesov v národných parkoch, inšpiruje sa vojenskými lesmi

Les, stromy
Foto: ilustračné, Getty images

V národných parkoch vidí Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP) najvzácnejšie územia z hľadiska ochrany biodiverzity a zmierňovania dôsledkov zmeny klímy. Pri ich správe naráža na konflikt štátnych subjektov patriacich pod rezort pôdohospodárstva.

Efektívny model riadenia

Ako vysvetlil štátny tajomník envirorezortu Michal Kiča, tieto subjekty obhospodarujú štátne pozemky v národných parkoch, avšak v zmysle iných predpisov plnia požiadavky napríklad aj za účelom dosiahnutia hospodárskeho zisku na úkor ochrany prírody.

Podľa neho majú národné parky v zmysle platnej legislatívy definovaný ako primárny cieľ ochranu prírody, ktorá je na ich území nadradená nad ostatné činnosti. Zdôraznil to na stretnutí s predstaviteľmi ministerstva obrany v odštepnom závode v Kamenici nad Cirochou. Aktivity tohto závodu sú podriadené účelu zabezpečiť funkčnosť vojenského obvodu Valaškovce. V tlačovej správe o tom informoval odbor komunikácie MŽP.

Z pohľadu MŽP sú vojenské lesy inšpirujúcim modelom riadenia území, ktoré plnia z hľadiska národných záujmov osobitný účel. Starostlivosť o les, ktorý je územím osobitného určenia, roky zabezpečuje štátny podnik Vojenské lesy a majetky, patriaci pod rezort obrany. MŽP vidí v tomto nastavení výkonu správy pozemkov vo vlastníctve štátu, ale aj osobitného výkonu štátnej správy, paralelu k vytvoreniu efektívneho modelu riadenia národných parkov.

Vojenské obvody sú dobrým príkladom

MŽP ďalej uviedlo, že Vojenské lesy a majetky vznikli pre potreby efektívneho a ekologického obhospodarovania lesnej a poľnohospodárskej pôdy vo výcvikových priestoroch Ozbrojených síl SR. Vojenské obvody sú príkladom, kde sú pre výkon štátnej správy, vzhľadom na osobitný charakter územia, zriadené a efektívne fungujúce osobitné orgány štátnej správy, vrátane úseku lesníctva a poľovníctva.

Ak má byť zabezpečená potrebná ochrana záujmov a realizácia cieľov týchto vojenských obvodov, existencia osobitnej štátnej správy s pôsobnosťou na týchto územiach je nevyhnutnosťou,“ uviedol generálny tajomník služobného úradu Ministerstva obrany SR Peter Kozák. Vojenské lesy majú vo Valaškovciach zavedený vlastný systém kontroly a sledovania ťažby dreva, ktorý je ojedinelý v rámci štátnych podnikov na Slovensku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michal Kiča
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRMŽP Ministerstvo životného prostredia SR