Ministerstvo eviduje už viac ako 200 prípadov diviakov nakazených africkým morom ošípaných

diviak
Foto: ilustračné, Getty Images

Počet nakazených diviakov africkým morom ošípaných (AMO) na Slovensku činil k 25. máju 2020 celkom 201 kusov. Pozitívne prípady eviduje Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) stále len v okrese Trebišov, Michalovce a Košice-okolie. Minulý týždeň pribudlo na Slovensku päť potvrdených prípadov ochorenia AMO u uhynutých diviakov nájdených v okrese Trebišov, a to v poľovných revíroch Čeľovce, Zemplínske vrchy a Brezina. Agrorezort o tom informoval na svojej internetovej stránke.

Africký mor ošípaných bol na Slovensku prvýkrát potvrdený 25. júla 2019 v chove domácich ošípaných v obci Strážne, okr. Trebišov. O niečo neskôr, 12. augusta bola potvrdená a zverejnená aj prvá informácia o výskyte nákazy u diviaka, uloveného v rovnakom okrese. Celkovo u domácich ošípaných sa AMO potvrdilo len v 11 prípadoch, pričom dosiaľ posledný prípad bol ešte vlani z augusta. Prvý prípad nakazeného diviaka bol z augusta 2019 v trebišovskom okrese.

Africký mor ošípaných je vysoko nákazlivá choroba ošípaných a diviakov. Vírus sa šíri priamym aj nepriamym kontaktom a je mimoriadne odolný. Úmrtnosť nakazených ošípaných dosahuje 90 až 95 percent.

Ide o neliečiteľnú chorobu, ktorá však nie je prenosná na ľudí a iné druhy zvierat. Regenerácia diviačej populácie po zasiahnutí vírusom AMO trvá minimálne 15 rokov. Aktuálne a podrobné informácie o nových prípadoch nájdu obyvatelia SR aj na webovom sídle tu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR