Ministerstvo pôdohospodárstva odmieta obvinenia, že zasahuje do voľby generálneho riaditeľa PPA

Ján Mičovský
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský. Foto: archívne, SITA/Úrad vlády SR

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) zásadne odmieta akékoľvek špekulatívne informácie o nenáležitých zásahoch do výberu na post generálneho riaditeľa Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA).

Zároveň odmieta obvinenia z toho, že nechce sprístupniť informácie súvisiace so získaním opätovnej akreditácie pre PPA. Konštatoval to v stredu pre agentúru SITA Andrej Wallner z Odboru komunikácie a marketingu MPRV SR.

Farmári sú znepokojení

Komunikačný odbor agrorezortu tak reagoval na pondelňajšie vyjadrenia zástupcov stavov rodinných farmárov. Tí s „obrovským znepokojením“ sledujú vývoj okolo PPA a vyzývajú ministra pôdohospodárstva Jána Mičovského, aby okamžite zasiahol. Sú zhrození z aktivít, ktoré sa dejú okolo výberu nového generálneho riaditeľa PPA.

Údajne totiž zaznamenali aktivity, ktoré výmenou za podporu nominácií na post generálneho riaditeľa PPA ponúkajú vysoké štátne pozície tým, ktorí nominácie podporia. Informovala o tom členka Výkonného výboru Vidieckej platformy Anna Balková.

Komisia bude odborná

„Ministerstvo pôdohospodárstva si plne uvedomuje dôležitosť výberu a obsadenie pozície generálneho riaditeľa v kľúčovej inštitúcii agrosektora, ktorá v minulosti trpela nekalými praktikami. Výber sa uskutoční prostredníctvom komisie, ktorá bude garanciou vysokej odbornosti, profesionality a transparentnosti,“ doplnil Wallner.

Členmi takejto komisie budú podľa agrorezortu zástupcovia odbornej verejnosti, akademickej obce, súkromného a verejného sektora, ľudsko-právnych mimovládnych organizácií a ministerstiev. Podľa hovorcu to svedčí o tom, že vedenie ministerstva robí všetky kroky, aby v budúcnosti stál na čele agentúry nielen odborník, ale aj bezúhonný človek.

Výberový proces na obsadenie postu šéfa PPA stále prebieha. Uchádzači sa môžu prihlásiť do 15. januára 2021.

Vzhľadom na súčasnú epidemiologickú situáciu v SR v tejto veci ministerstvo intenzívne komunikuje s Úradom vlády SR a Úradom verejného zdravotníctva SR, aby zistili, za akých podmienok by mohli prebiehať osobné výberové rozhovory s uchádzačmi,“ ozrejmil Wallner.

Výberové rozhovory sa uskutočnia avizovanou formou online prenosu za účasti širokej odbornej i laickej verejnosti.

Na PPA prebieha audit

Agrorezort zároveň zdôraznil, že v súčasnosti prebieha v PPA forenzný audit a po jeho skončení ministerstvo zverejní a poskytne všetky zásadné informácie.

Tiež ozrejmí kroky na reštrukturalizáciu, zvýšenie efektivity a transparentnosti agentúry, i formou digitalizácie agendových systémov.

Napriek viacerým okolnostiam si organizácia podľa ministerstva vlani splnila svoje úlohy v plnom rozsahu.

K 14. decembru 2020 PPA vyplatila poľnohospodárom na všetkých podporách celkovo takmer 675 milióna eur, čo bol podľa Wallnera výborný výsledok v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi. „Dočasné pozastavenie vyplácania podpôr pritom ministerstvo vôbec nepripúšťa,“ doplnil.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anna BalkováJán Mičovský
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRPPA Pôdohospodárska platobná agentúraÚV Úrad vlády SRÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR