Ministerstvo pôdohospodárstva sa plánuje zaoberať potravinovými púšťami v menej rozvinutých regiónoch

obchod, potraviny
Spustenie pilotného programu by prinieslo kamenné predajne potravín aspoň do piatich obcí. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV SR) sa plánuje zaoberať potravinovými púšťami v menej rozvinutých regiónoch Slovenska. Pre agentúru SITA to uviedol Andrej Wallner z odboru komunikácie MPRV SR.

Na Slovensku sa aktuálne nachádza vyše sto obcí, v ktorých sa nenachádza žiadna kamenná predajňa potravín.

Niektorí ich obyvatelia preto nemajú prístup ani k základným potravinám. Na problém začalo upozorňovať Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS).

Česi aj Poliaci dotujú

Podľa jeho zástupcov by pritom na riešenie situácie stačilo na Slovensku začať využívať rovnaký dotačný model, aký využívajú napríklad v Českej republike či v Poľsku.

Spomenuté krajiny udeľujú kamenným predajniam dotácie, čím vykrývajú ich stratovosť. Priemerná výška dotácie na jednu kamennú predajňu sa pritom pohybuje vo výške od 50 do 70-tisíc českých korún, teda približne 1 900 až 2 700 eur ročne.

„MPRV SR v rámci svojich kompetencií naďalej hľadá možnosti, ako zabezpečiť prístup k potravinám pre všetkých obyvateľov Slovenska. Riešením je aktuálne realizácia pripravovaných investícií a výziev, ktoré prispejú aj k zabezpečeniu potravinovej bezpečnosti zo strany MPRV SR. Oprávnení žiadatelia a podmienky výziev budú zverejnené,“ uviedol pre agentúru SITA Wallner.

Podľa agrorezortu je riešenie problému aj v rukách ďalších ministerstiev, v spolupráci s ktorými chce ministerstvo pôdohospodárstva nájsť komplexné a kompromisné riešenie v prospech potravinovej bezpečnosti na Slovensku.

ZMOS opustil Radu

Pre riešenie tejto otázky bola zriadená aj Rada MPRV SR pre zabezpečenie prístupu k potravinám. Pre jej nečinnosť sa však ZMOS rozhodol radu opustiť.

„Aj napriek tomu sme naklonení sadnúť si za stôl, rokovať a nájsť riešenie,“ povedal Wallner.

Zástupcovia ZMOS-u sa k uvedenej téme majú v stredu stretnúť s predsedom Výboru Národnej rady SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Jaroslavom Karahutom (Sme rodina).

Stretnutia sa majú zúčastniť aj predstavitelia Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Wallner
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRMPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRZMOS Združenie miest a obcí Slovenska