Ministerstvo spustilo turistický semafor, Slovákov v chránených územiach informuje o vyťaženosti trás (video)

Vysoké Tatry, turisti
Foto: ilustračné, SITA/Rastislav Ovšonka

Ministerstvo životného prostredia v sobotu 10. júla (MŽP SR) spustilo webovú aplikáciu Turistický semafor. Na pondelkovej tlačovej konferencii to uviedli štátny tajomník Ministerstva životného prostredia (MŽP SR) Juraj Smatana, riaditeľ Štátnej ochrany prírody SR (ŠOP SR) Dušan Karaska a námestník generálneho riaditeľa ŠOP SR Karol Pepich.

Viac o téme: Koronavírus

Turistický semafor informuje ľudí o výskyte turistov na jednotlivých lokalitách v chránených územiach. Užívatelia, ktorí sa chystajú na návštevu prírody tak môžu vidieť, aká je aktuálna návštevnosť v jednotlivých lokalitách. Informácie im tak umožnia napríklad zmeniť svoje rozhodnutie a vybrať sa na menej vyťaženú lokalitu.

Počet návštevníkov stúpa

Semafor triedi lokality na červené, oranžové a zelené. Zelené sú lokality, na ktorých sa nachádza iba malý počet turistov, oranžové lokality sú miestami so zvýšeným výskytom turistov. Červenou farbou sú oznančované tie miesta, na ktorých sa aktuálne nachádza veľa turistov.

Envirorezort vývojom tejto pomôcky reagoval aj na zvýšený počet turistov v slovenskej prírode. Počet návštevníkov chránených území na Slovensku stúpol o 2,5 milióna mesačne v porovnaní s obdobím pred pandémiou.

Údaje aktualizujú každý deň

Aplikáciu vyvinula Štátna ochrana prírody v spolupráci so Slovenskou agentúrou životného prostredia. Obsadenosť jednotlivých lokalít aktuálne určujú na niektorých miestach merače návštevnosti, inde farbu určujú skúsení strážcovia prírody. Údaje na stránke sú aktualizované každý deň o 10:00.

MŽP SR do budúcnosti chce, aby aplikácia prinášala informácie o obsadenosti aj v reálnom čase a podrobnejšie informácie a zaujímavosti o daných lokalitách. Tých aktuálne aplikácia sleduje 230, envirorezort však chce ich počet do budúcnosti zvýšiť. Turistický semafor verejnosť nájde na stránke turistickysemafor.sk.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dušan KaraskaJuraj SmatanaKarol Pepich
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRSlovenská agentúra životného prostredia (SAŽP)ŠOP Štátna ochrana prírody