Ministerstvo životného prostredia chce Čenkov vyhlásiť za chránený areál, cieľom je ochrana biotopov

Envirorezort chce Čenkov vyhlásiť za chránený areál Foto: mapy.cz

Územie európskeho významu Čenkov by malo byť vyhlásené za chránený areál. Navrhuje to Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) v dokumente, ktorý ešte v apríli predložilo na vládu a čaká na zaradenia na rokovanie kabinetu Igora Matoviča (OĽaNO).

Tretí stupeň ochrany

Chránený areál sa rozprestiera na ploche 254,87 hektára v katastroch obcí Kravany nad Dunajom (okres Komárno) a Mužla (okres Nové Zámky). Na jeho území by mal platiť tretí stupeň ochrany.

Podľa materiálu ministerstva budú predmetom ochrany panónske topoľové lesy s borievkou, teplomilné ponticko-panónske dubové lesy na spraši a piesku, suchomilné travinno-bylinné porasty na vápnitých pieskoch a panónske travinno-bylinné porasty na pieskoch. Všetky uvedené biotopy predstavujú biotopy európskeho významu.

Rastliny európskeho významu

Na území chráneného areálu sa vyskytujú rastlinné druhy európskeho významu ako kosatec piesočný, jesienka piesočná, kunka červenobruchá, fuzáč veľký, roháč obyčajný.

Z rastlinných druhov národného významu boli na území zaznamenané alkana farbiarska, chvojník dvojklasý, kurička sivastá, stavikrv piesočnatý, silenka dneperská a kavyľ piesočný.

„MŽP SR prostredníctvom ním poverenej odbornej organizácie ochrany prírody poskytne správcovi informačného systému lesného hospodárstva, ktorým je Národné lesnícke centrum, vrstvu hraníc chráneného areálu Čenkov pred predložením materiálu na rokovanie vlády SR a pred zápisom chráneného areálu Čenkov do katastra nehnuteľností,” informuje ministerstvo v predkladacej správe k Návrhu nariadenia vlády Slovenskej republiky, ktorým sa vyhlasuje chránený areál Čenkov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor Matovič
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR