Ministerstvo životného prostredia má dosah na okresné úrady, reaguje na Budaja ministerstvo vnútra

Ján Budaj
Minister životného prostredia SR Ján Budaj. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Ministerstvo životného prostredia má a vždy aj malo priamu riadiacu a kontrolnú právomoc vo vzťahu k odborom starostlivosti o životné prostredie okresných úradov. Pre agentúru SITA o uviedla Michaela Paulenová z tlačového odboru Ministerstva vnútra SR (MV SR).

Budaj chce mať dosah

Rezort vnútra tak reagoval na vyjadrenia ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽaNO), ktorý na niekoľkých tlačových konferenciách uviedol, že ministerstvo životného prostredia nemá dosah na odbory životného prostredia na okresných úradoch, ktoré spadajú pod MV SR.

Budaj uviedol, že má záujem, aby odbory životného prostredia na okresných úradoch spadali priamo pod ministerstvo životného prostredia.

Rezort vnútra reagoval, že dnes už všetky odbory zo zákona spadajú pod priamu riadiacu a kontrolnú pôsobnosť ústredných orgánov štátnej správy podľa ich vecnej príslušnosti. Podľa MV SR existuje teoretická možnosť odčlenenia odborov životného prostredia.

Sú otvorení diskusii

„To by znamenalo vytvorenie nových miestnych úradov štátnej správy pre životné prostredie, čo by si vyžadovalo značné finančné náklady spojené s budovaním nových úradov. Zároveň by sa znížil komfort a dostupnosť služieb pre občana na jednom mieste, ktoré predstavujú klientske centrá,“ uviedla pre agentúru SITA Paulenová.

MV SR podľa nej aktuálne robí kroky na posilnenie vplyvu ministerstiev na personálne obsadenie odborov na okresných úradoch.

Paulenová dodala, že rezort vnútra je otvorený diskusií v záujme optimalizácie procesov a lepšieho materiálneho zabezpečenia odborov starostlivosti o životné prostredie na okresných úradoch.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján BudajMichaela Paulenová
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SRMŽP Ministerstvo životného prostredia SR