Ministerstvo životného prostredia našlo pri ochrane vlka kompromis s chovateľmi oviec a kôz

Vlk
Foto: ilustračné, Getty images

Chovatelia oviec a kôz budú mať dvojročné prechodné obdobie na to, aby svoje stáda pred vlkmi zabezpečili ovčiarskymi psami a ohradníkmi. Ide o kompromis, ktorý Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) našlo so Zväzom chovateľov oviec a kôz v súvislosti s vyhláškou k zákonu o ochrane prírody a krajiny.

Zaistia zníženie byrokracie

Tá by mala zabezpečiť celoročnú ochranu vlka dravého a zároveň neublížiť hospodárskym zvieratám. V tlačovej správe o tom informoval odbor komunikácie MŽP SR.

Ministerstvo zaistí chovateľom hospodárskych zvierat zníženie byrokracie pri uplatňovaní náhrady škôd spôsobených chráneným živočíchom.

V rámci tvorby spoločnej poľnohospodárskej politiky na nasledujúce obdobie 2021 až 2027 bude ministerstvo presadzovať efektívne financovanie nákladov na preventívne opatrenia pre chovateľov a zvyšovať plošnú podporu pastvy v podhorských oblastiach.

Obe strany sú spokojné

„Chovateľov oviec a kôz teší ústretový prístup zástupcov ministerstva životného prostredia, ktorí potvrdil dôležitú úlohu chovu oviec a kôz pre krajinotvorbu,“ uviedol predseda Zväzu chovateľov oviec a kôz na Slovensku Igor Nemčok.

Štátny tajomník MŽP SR Michal Kiča zástupcov chovateľov oviec a kôz na Slovensku ubezpečil, že envirorezort podporuje extenzívnu pastvu, ktorá napomáha zachovaniu biologickej rozmanitosti a udržiavaniu kultúrnej krajiny.

„Verím, že dohodnuté opatrenia prispejú k spoločenskej akceptácii celoročnej ochrany vlka, ktorý je rovnocenným prvkom k podpore výrazne ohrozenej biodiverzity, ako aj k vyváženému vzťahu medzi chovateľmi oviec a kôz k ochrane prírody,“ dodal štátny tajomník Kiča.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor NemčokMichal Kiča
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRZväz chovateľov oviec a kôz na Slovensku