Ministerstvo životného prostredia po útokoch medveďa na Podpoľaní podáva trestné oznámenie pre prikrmovanie

Medveď hnedý
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) podáva trestné oznámenie pre všeobecné ohrozenie úmyselným prikrmovaním medveďov na Podpoľaní. Ide o reakciu na nové incidenty útokov medveďa, ktoré sa všetky odohrali na Podpoľaní.

Ako uviedlo tlačové oddelenie envirorezortu, ministerstvo sa danými udalosťami intenzívne zaoberá a z predbežných zistení Zásahového tímu Štátnej ochrany prírody (ŠOP SR) vyplýva, že v obidvoch prípadoch išlo o kolíziu medvedice s tromi mladými.

Medvede si fotia z fotokrytov

MŽP si plánuje počkať na výsledky vyšetrovania, ktoré spresnia príčinu útoku z 11. mája. Envirorezort okrem podania trestného oznámenia plánuje v blízkej budúcnosti predstaviť projekt zameraný na podporu obcí, kde sa tieto šelmy vyskytujú.

Tlačové oddelenie poukázalo na to, že lokalita Podpoľania je v stálej pozornosti ochranárov, pretože od ostatných sa líši tým, že sú tu dlhoročne a v rozpore so zákonom prikrmované medvede s cieľom pytliactva alebo vynúteného odstrelu.

Za ďalší problém Podpoľania považuje aj fotokryty – miesta, z ktorých si návštevníci fotia medveďov v ich prirodzenom prostredí. Podľa ministerstva ide o jeden zo spôsobov privyrobenia si.

„Upozorňujeme verejnosť, že v tomto období prebieha medvedia ruja a samice si strážia svoje mláďatá pred dospelými samcami, ktorí pre získanie medvedice zvyknú mláďatá usmrtiť. Medvedice vyhľadávajú pocit bezpečia. Medvedice však na človeka útočia len pri ohrození mláďat, na ich obranu,“ uviedlo ministerstvo.

Medvedica zaútočila na dvoch mužov

Marína Debnárová z odboru komunikácie štátneho podniku Lesy SR vo štvrtok v tlačovej správe informovala, že v stredu 11. mája vo večerných hodinách v lokalite Drábovka v blízkosti horského hotela Poľana nad Hriňovou (okres Detva) zaútočila medvedica na dvoch turistov. Medvedica bola v sprievode troch mláďat.

Jeden z napadnutých je zamestnanec štátneho podniku Lesy SR, občianske združenie Horehronie, ktorý trávil svoj voľný čas na Poľane.

Jeden muž utrpel vážne zranenia najmä v oblasti tváre a vrtuľník ho previezol do Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici. Druhého muža previezla sanitka s poraneniami nôh a ramena do zvolenskej nemocnice.

„Na mieste zasahovali záchranári, hasiči, policajti, Zásahový tím pre medveďa hnedého, na miesto boli privolaní aj zástupcovia Chránenej krajinnej oblasti Poľana a občianskeho združenia Poľana,“ uviedla s tým, že útok sa stal v náročnom a nedostupnom teréne, čo komplikovalo zásah záchranných zložkám.

Spreje proti medveďom nepomohli

Dodala, že obaja muži boli vybavení sprejmi proti medveďom. Tie síce použili, no obranný účinok sa nedostavil a medvedicu to v jej správaní nezastavilo.

Štátny podnik zdôraznil, že išlo o ľudí, korí sa v lese pohybujú pravidelne a vedia, ako v takýchto situáciách reagovať. Pre narastajúci počet konfliktných situácií medzi človekom a medveďom je podľa Lesov SR nevyhnutné hľadať riešenia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR