Ministerstvo životného prostredia víta rozhodnutie o zachovaní ochrany vlka dravého, ale je sklamané z europoslancov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vlk dravý
Foto: ilustračné,www.gettyimages.com

Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP) víta a podporuje rozhodnutie Stáleho výboru Bernského dohovoru zachovať náležitú ochranu vlka dravého.

Ako ďalej rezort informuje v tlačovej správe, zároveň je sklamaný z rezolúcie poslancov Európskeho parlamentu, ktorá chce oslabiť ochranu vlka a ďalších voľne žijúcich veľkých šeliem.

Návrh predložilo Švajčiarsko

„Návrh na oslabenie právnej ochrany vlka dravého predložilo Stálemu výboru Švajčiarsko. Dôvodom majú byť škody na hospodárskych zvieratách a nárast populácie tejto šelmy v Európe,“ uvádza ministerstvo.

Podľa Európskej únie aj členských štátov, ako aj Európskej komisie a ďalších troch štátov však nemá návrh Švajčiarska vedecké opodstatnenie.

„Podľa expertov z Medzinárodnej únie na ochranu prírody (IUCN) je síce vo viacerých krajinách evidovaný nárast populácie vlka, avšak v niektorých oblastiach je vlk na hranici ohrozenia,“ konštatuje MŽP.

Odborníci podľa rezortu odporúčajú zamerať sa na cezhraničnú spoluprácu a spoločné manažmentové plány.

Iná zver pácha väčšie škody

MŽP pripomína, že podľa údajov Ministerstva vnútra SR dosiahli v roku 2021 vyplatené škody spôsobené vlkom dravým na ovciach a kozách takmer 241-tisíc eur.

„Vysoká či diviačia zver spôsobuje omnoho väčšie škody, a to aj napriek opatreniam poľovníkov. Napríklad v roku 2019 vysoká a diviačia zver spôsobila poľnohospodárske škody vo výške 17 mil. eur,“ upozornil envirorezort.

Zároveň dodal, že odhad populácie vlka dravého na Slovensku je medzi 400 až 600 jedincami.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR