Mladí farmári môžu požiadať pozemkový fond o pôdu, ale nezískajú ju automaticky

Farmár, poľnohospodárstvo
Foto: ilustračné, Thinkstock

Slovenský pozemkový fond (SPF) aj v tomto roku pokračuje v dialógu s mladými farmármi. Koncom tohto týždňa sa zúčastní prvého zo série tohtoročných Klubov mladých farmárov, ktoré organizuje Združenie mladých farmárov na Slovensku (ASYF).

Diskusia s mladými farmármi

„Účasťou na kluboch deklarujeme záujem SPF naďalej otvorene diskutovať s mladými farmármi a zorientovať ich nielen v aktuálnych podmienkach nájmu pôdy od SPF, ale aj v otázkach týkajúcich sa možností majetkoprávneho usporiadania pozemkov,“ uviedla v stredu pre agentúru SITA generálna riaditeľka SPF Adriana Šklíbová s tým, že vzdelávanie žiadateľov je aj naďalej jednou z kľúčových aktivít SPF.

Mladí farmári, ktorí chcú podnikať v poľnohospodárstve, môžu o pôdu požiadať aj SPF. Mali by však počítať s tým, že pôdu nezískajú automaticky, ako zväčša očakávajú.

„Platia tu jasné pravidlá a podmienky, ktoré musia mladí farmári splniť. Okrem podanej žiadosti je to napríklad potvrdenie o získaní nenávratného finančného príspevku z Pôdohospodárskej platobnej agentúry, list vlastníctva alebo kópia nájomnej zmluvy. Osobitné podmienky platia pre žiadateľov so špecializovanou rastlinnou výrobou a žiadateľov vyrábajúcich finálny produkt. Práve na nesplnení podmienok stroskotá najviac žiadostí o nájom pôdy od SPF a o tom chceme otvorene hovoriť aj na Kluboch mladých farmárov,“ vysvetlila Šklíbová.

Naozaj nevyhnutné kroky

To, že edukácia a otvorený dialóg s mladými farmármi sú naozaj nevyhnutné kroky, potvrdzujú podľa SPF aj samotné čísla. Vlani prijal Slovenský pozemkový fond 37 žiadostí mladých farmárov o nájom pôdy, a návrh nájomnej zmluvy bol pripravený pre dva z nich.

„Pri 15-tich z doručených žiadostí sme zistili, že podmienky na uzatvorenie nájomných zmlúv mladí farmári nesplnili. Práve takýmto situáciám chceme predchádzať a jedným z najúčinnejších nástrojov je práve vzdelávanie mladých farmárov,“ dodala generálna riaditeľka SPF.

Vzdelávacie aktivity zamerané na podporu mladých farmárov majú svoje opodstatnenie aj podľa Milana Jurkyho, predsedu Združenia mladých farmárov na Slovensku.

Očakávajú konkrétne rady a postupy

„Naše kluby organizujeme už 12 rokov. Hlavným cieľom je čo najviac informovať farmárov o meniacej sa legislatíve a aktuálnych výzvach v slovenskom agrosektore. Tieto školenia sa snažíme nastaviť tak, aby účastníci si z nich odniesli čo najviac. Preto aj od prednášok SPF očakávame konkrétne rady a postup k prenájmu, kúpe alebo zámene pôdy v správe SPF,“ uviedol Milan Jurky.

Podobne ako v minulom roku, ASYF aj v tomto roku naplánoval tri Kluby mladých farmárov naprieč Slovenskom. Prvý z nich sa uskutoční 21. – 22. februára 2020 v Čachticiach.

Program a propozície sú zverejnené na internetovej stránke ASYF mladyfarmar.sk. Ďalšie dva kluby sa budú konať v termínoch 6. – 7. marca 2020 v Pohronskej Polhore a 13. – 14. marca 2020 v Drienici.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adriana ŠklíbováMilan Jurky
Firmy a inštitúcie ASYF Združenie mladých farmárov na SlovenskuSPF Slovenský pozemkový fond