Mladí farmári rokovali s vedením PPA, chcú zjednodušiť procesy na získanie dotácií

Farmár, pole
Foto: ilustračné, Getty images

Mladí farmári zo Združenia mladých farmárov na Slovensku (ASYF) rokovali s vedením Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) o zjednodušení procesov na získanie dotácií. Témou spoločného stretnutia bola aj väčšia transparentnosť a zverejňovanie bodových hodnotení podaných projektov.

Súčasné vedenie PPA im na rokovaní odkázalo, že v tejto ich snahe im chce byť nápomocné. Informoval o tom v pondelok Ladislav Ďurkovič z oddelenie komunikácie PPA.

ASYF sa už dlhodobo snaží o presadenie takých nástrojov, ktoré uľahčia fungovanie už existujúcim farmárom a taktiež začatie podnikania mladým farmárom v poľnohospodárskom sektore.

Dlhodobo žiadajú transparentnosť

„Takéto stretnutia sú veľmi dôležité pre farmárov, zvlášť pre mladých, aby vedeli svoje aktivity nasmerovať práve smerom, ktorý oni považujú za svoj podnikateľský zámer, a to je podnikanie v poľnohospodárstve,“ povedal generálny riaditeľ PPA Jaroslav Jánoš, ktorý privítal zástupcov ASYF v centrále PPA v Bratislave.

„Prišli sme predniesť také naše problémy, ktoré nás najviac trápia. Dlhodobo žiadame transparentnosť, zverejnenie bodových hodnotení jednotlivých projektov, ktoré sa vyhodnocujú niekoľko rokov. Okrem toho problémy projektových podpôr, ktoré sú z nášho pohľadu netransparentné. Myslím, že sme boli vypočutí a teraz je loptička na strane PPA, aby nám dala v dohľadnej dobe odpoveď na naše požiadavky,“ ozrejmil predseda Združenia mladých farmárov na Slovensku Milan Jurky.

Riešením je digitalizácia

Jaroslav Jánoš na stretnutí prezentoval mladým farmárom, že PPA od nástupu nového vedenia podniká kroky na zjednodušenie procesov formou ich digitalizácie a snaží sa o prispôsobenie a zmenu manuálov tak, aby boli zrozumiteľné najmä pre poľnohospodárov.

„Súčasný spôsob práce je dlhodobo neudržateľný a musí prísť k zmene. Riešením je digitalizácia, ktorá zefektívni a sprehľadní proces spracovania žiadostí o dotácie a vo veľkej miere odbúra vplyv ľudského faktora“ dodal Jánoš.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jaroslav JánošLadislav ĎurkovičMilan Jurky
Firmy a inštitúcie ASYF Združenie mladých farmárov na SlovenskuPPA Pôdohospodárska platobná agentúra