Mliekari žiadajú zrušiť strop pre nadčasové hodiny, chýbajú im ľudia a výroba sa zastaviť nemôže

mlieko, mliekar
Foto: ilustračné, Getty Images

Prvovýrobcovia mlieka tvrdia, že im nepostačujú nadčasy. V súčasnosti stanovený počet hodín nadčasov, ktorý určuje Zákonník práce, im nepostačuje na zabezpečenie chodu prevádzok prvovýroby mlieka.

„Na podnikoch prvovýroby mlieka zostal obmedzený počet pracovníkov, ktorí sú ešte stále schopní, ale aj hlavne ochotní pracovať a vykonávať aj prácu nadčas. Nevieme si pomôcť voľnými pracovníkmi napríklad zo zatvorených zariadení cestovného ruchu. Práca v živočíšnej výrobe je veľmi špecifická. Preto žiadame, aby sa aspoň prechodne do stabilizácie situácie zrušil Zákonníkom práce stanovený maximálny rozsah nadčasov,“ informovala agentúru SITA riaditeľka Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka (SZPM) Margita Štefániková.

Problém s trvalým nedostatkom pracovnej sily v prvovýrobe mlieka sa ešte v súčasnej situácii podľa SZPM prehĺbil, pretože mnohí zamestnanci boli vyradení z pracovnej činnosti z dôvodu starostlivosti o maloleté deti a práceneschopnosti z titulu bežných ochorení.

Viac o téme: Koronavírus

Producenti surového kravského mlieka zároveň navrhujú, aby došlo aj k dočasnému odpusteniu sociálnych a zdravotných odvodov a aby Sociálna poisťovňa uhrádzala dávky nemocenského z dôvodu karantény už od jej prvého dňa.

Prvovýrobcovia mlieka už dva týždne realizujú množstvo preventívnych opatrení od každodenného merania teploty pri vstupe do prevádzok, cez zrušenie výrobných porád, nosenie osobných ochranných pomôcok, dezinfekciu priestorov až po zákaz vstupu do areálu chovateľov pre všetkých ľudí, ktorí nie sú nevyhnutní k zabezpečeniu výroby.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Margita Štefániková
Firmy a inštitúcie SZPM Slovenský zväz prvovýrobcov mlieka