Môže byť Slovensko potravinovo sebestačné? Pomôžu úpravy pozemkov aj dotácie

Potraviny
Autor: Jozef Jakubčo/SITA

Dôležitou témou konferencie Agrofórum 2019 v Sliači – Sielnici bola potravinová sebestačnosť, ktorá by podľa generálneho riaditeľa PPA Juraja Kožucha mala byť na Slovensku optimálne približne 70 percent. Dnešný stav tohto parametra je na úrovni asi 40 percent a k jej zvyšovaniu majú viesť kroky týkajúce sa poľnohospodárskej pôdy, podpôr a marketingu.

Novely zákonov, ktoré boli v uplynulom roku prijaté, sú podľa generálneho riaditeľa Sekcie legislatívy Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Jaroslava Puškáča maximálne vyvážené. Podľa neho sa ich „podarilo nastaviť tak, že doterajších užívateľov nemôže o pôdu nikto obrať a zároveň sme vytvorili široký priestor pre mladých začínajúcich pôdohospodárov“.

„Čo sa týka produkcie a umiestňovania potravín od slovenských výrobcov do obchodov a reťazcov, platobná agentúra tu nemá dosah, ale na podporu má,“ povedal na tlačovej konferencii Kožuch s tým, že je uzavretá výzva v rámci spolupráce v Programe rozvoja vidieka, kde prebrali projekty od 86 partnerov. „Žiadostí sme prijali za viac ako 100 miliónov eur a alokácia je asi 45 miliónov eur, takže ten pretlak bude veľký,“ doplnil. Dodal, že v tomto vidí veľký benefit pre slovenského spotrebiteľa, lebo sa vytvára protiváha klasickému obchodu a dáva mu možnosť vybrať si, po akých potravinách siahne. „Myslím, že hlad po lokálnych čerstvých potravinách začína byť vyšší a vyšší, čo je dobre,“ uviedol.

„Máme niekoľko podporných schém, lebo musíme našim potravinárom a poľnohospodárom umožniť, aby vyrábali potraviny lacnejšie,“ dodal Kožuch s tým, že v tomto roku pôjde do štátnej pomoci asi najviac peňazí. Okrem 30 miliónov eur schválených na zelenú naftu pre prvovýrobcov je k dispozícii ďalších 50 miliónov eur pre notifikované schémy štátnej pomoci, ako napríklad boj so suchom a ďalšie.

Vláda aj pod tlakom poľnohospodárov rozhodla, že treba zvýšiť úsilie z hľadiska obnovenia procesu pozemkových úprav. „Dostali sme za úlohu do polovice apríla pripraviť materiál, ktorý nastaví opatrenia na zdynamizovanie procesu pozemkových úprav. Materiál bude predložený do medzirezortného pripomienkového konania a široká i laická verejnosť ho bude môcť posudzovať,“ uviedol Puškáč s tým, že zatiaľ je v štádiu príprav. Dôležitá je aj problematika nákupu pôdohospodárskej pôdy a ministerstvo sa podľa generálneho riaditeľa pokúsi zregulovať trh s pôdou. V tomto smere sa majú začať budúci týždeň politické rokovania o novele zákona o nadobúdaní poľnohospodárskeho pozemku, na ktorých sa začnú diskutovať otázky maximálnych stropov vlastníctva poľnohospodárskej pôdy pre právnické aj fyzické osoby. Novela má riešiť aj obmedzenie špekulatívnych nákupov pozemkov.

„Základom je, že hovoríme o jednotnom trhu v EÚ, ale žiaden jednotný trh neexistuje. Podpory ako plošné, tak národné a kofinancovanie sú u nás na úplne inej úrovni ako v krajinách starej pätnástky,“ povedal prezident Agrárnej komory Českej republiky Zdeněk Jandejsek s tým, že práve preto sú potraviny, ktoré idú zvonku do SR a ČR o 30 percent lacnejšie. Podľa neho je nutné zaviesť zákon o cenách, ktorý zabezpečí, aby nebolo možné ponúkať nižšie ceny ako nákladové. V Českej republike je potravinová sebestačnosť asi na priemernej úrovni 50 percent. „Súhlasím s tým, že preteky v štátnej pomoci buď prestanú v rámci celej EÚ, alebo tie nožnice spolufinancovania, ktoré sú dnes v rozmedzí od 20 do 80 percent, budú napríklad 30 až 50 percent, a tým priblížime krajiny EÚ k sebe,“ doplnil Kožuch.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRPPA Pôdohospodárska platobná agentúra