Muža na Liptove zabil medveď, potvrdila to pitva

Medved
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
  • aktualizované 15. júna 15:57

Smrti 57-ročného muža, ktorého telo našli v pondelok 14. júna v lesoch nad obcou Liptovská Lúžna (okr. Ružomberok), predchádzal útok medveďa.

Muža vypátrali už bez známok života

O výsledkoch pitvy informovala žilinská krajská policajná hovorkyňa Gabriela Kremeňová. Potvrdil sa tak historicky prvý stret človeka s medveďom, ktorý skončil smrťou človeka.

Muža, ktorý sa podľa predbežných informácií vybral na prechádzku do doliny Banskô, vypátrali už bez známok života, pričom prizvaný súdny lekár konštatoval, že k smrti nedošlo prirodzeným spôsobom.

„Predbežná správa z pitvy nebohého hovorí, že zomrel na následky poranení, ktoré zodpovedali zraneniam spôsobených útokom medveďa,“ uviedla Kremeňová.

Útok medveďa na človeka je ojedinelý

Správu o útoku prijalo Ministerstvo životného prostredia SR s poľutovaním. „Útok medveďa na človeka je ojedinelý. Takýchto kolízií bolo v roku 2020 iba päť. Ich príčinou zväčša býva neočakávané priblíženie sa k zvieraťu, ktoré zostane prekvapené, začne krátku defenzívu a následne utečie, pričom je to tak najmä v prípade vystresovaných samíc s mláďatami,“ uvádza vo svojom stanovisku ministerstvo.

Okolnosti aktuálneho prípadu budú predmetom vyšetrovania. „Experti Štátnej ochrany prírody odoberú vzorky DNA z trusu zvieraťa, aby zistili druh a pohlavie, pričom výsledkom by mohlo byť aj konkrétne identifikovanie jedinca,“ dodalo ministerstvo. To v súčasnosti rozhoduje o posilnení Zásahového tímu pre medveďa hnedého, ktorý dokáže reálne riešiť ochranu bezpečia a zdravia obyvateľov, ale aj životného prostredia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gabriela Kremeňová