Na Dunaji klesá populácia čajok čiernohlavých, likviduje ich predátor z Ameriky

čajka čiernohlavá

Počet vzácnych čajok čiernohlavých na Vtáčom ostrove na Dunaji mierne klesol. Kým minulý rok ich hniezdilo viac ako 400, tento rok ich bolo 326 párov.

Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko (SOS/BirdLife Slovensko) o tom informuje vo svojom profile na sociálnej sieti.

Predátor likviduje kolónie

Ornitológovia však našli na Dunaji novú kolónu 38 párov čajok čiernohavých. Bola umiestnená na jednom z plavebných ostrovov. Ten zdieľajú čajky s rybármi riečnymi a čajkami smejivými.

Problémom však je, že na ostrove už boli viackrát invázne napadnuté rybárky a čajky predátorom norkom americkým, ktorý sa tu vyskytuje viac ako desať rokov.

„Na Dunaji majú vtáky šťastie v tom, že na Hrušovskej zdrži je okrem Vtáčieho ostrova umiestnených 18 malých plavebných ostrovov, ktoré vytyčujú plavebnú dráhu. Viaceré z týchto ostrovov majú upravený povrch, aby na nich mohli hniezdiť vodné vtáky. Takže z času na čas sa hniezdiace vtáctvo presúva na plavebné ostrovy, či medzi nimi,“ uvádzajú ornitológovia.

Zničené riečne ostrovy

Horšie je na tom podľa nich vodná nádrž Orava (okres Námestovo, Tvrdošín), Kráľová (okres Galanta, Šaľa) a Sĺňava (okres Pešťany).

„Ako náhrada za zničené riečne ostrovy pri výstavbe nádrží bol pri dvoch posledne menovaných postavený len jeden náhradný ostrov a na Oravskej priehrade ostal ostrov po zatopení väčšiny návršia nad Slanicou,“ dodávajú ornitológovia s tým, že ak niektorý z ostrovov nemôže plniť svoju funkciu, vodné vtáky územie opúšťajú úplne.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom