Na oživenie rieky Hron po ekologickej havárii bude dozerať envirorezort, Budaj chce hovoriť s Vlčanom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
224220557_4128048153916606_7937095670382950075_n.jpg
Úhyn rýb spôsobilo poškodenie skladovacieho vaku bioplynovej stanice v Budči. Foto: www.facebook.com

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) zriadilo odborný tím „Oživenie rieky Hron“ s cieľom dohliadať na realizáciu opatrení, ktoré prispejú k obnove života v rieke po ekologickej havárií. Ešte koncom júna vytieklo z poškodeného skladovacieho vaku bioplynovej stanice v Budči približne 500 metrov kubických digestátu.

O pripravovaných opatreniach, ktoré majú zabrániť ďalšej devastácii a vrátiť rieke život, informoval v Budči v okrese Zvolen minister životného prostredia Ján Budaj. Podľa slov ministra Slovensko pri bioplynových a malých vodných elektrárňach dopláca na legislatívu z 90. rokov minulého storočia, ktorú v minulosti využili rôzni špekulanti, aby získali dotácie na ich vybudovanie.

Ak by bol podľa vyjadrení Martiny Paulíkovej zo Združenia Slatinka, ktoré je členom iniciatívy Za živé rieky, Hron riekou so zachovanými meandrami, bočnými ramenami a s minimom prehradení a regulovaných úsekov, dokázal by sa relatívne rýchlo spamätať aj z takejto obrovskej havárie.

„Bohužiaľ, keďže to tak nie je, spoločenstvá rýb a vodných ekosystémov budú potrebovať pomoc zvonku, a najmä spoluprácu rybárov, ochranárov, ako aj samospráv a štátu,“ povedala Paulíková.

Uhynuli tony rýb

„Škody sú veľké a do dnešného dňa bolo vyzbieraných okolo šesť ton uhynutých rýb, odhaduje sa ich okolo 40 ton. V podstate od bioplynovej stanice až po Žarnovicu, čo je úsek 40 kilometrov, sa dá povedať, že je všetko mŕtve. Všetko to, čo mali ryby ako potravu a aj samotné ryby. Vypracovali sme plán na obnovu celej rieky s tým, že budeme radi, ak nám štát s tým pomôže,“ uviedol Roman Urban zo Slovenského rybárskeho zväzu s tým, že v prípade pomoci od štátu bude obnova trvať možno pár rokov, ale v opačnom prípade to bude trvať desiatky rokov.

Uhynutých bolo 24 druhov rýb, z toho aj chránené druhy ako hlavátka či mrena, ktoré sa nedajú prinavrátiť len tak jednoducho, lebo tam nemajú z čoho žiť.

„Ministerstvo životného prostredia nemá na starosti rybné hospodárstvo, ale očakávam, že s ministrom Vlčanom aj túto tému otvoríme a máme dohodnutú aj na základe tejto katastrofy diskusiu vrátane pána premiéra na 18. augusta. Sadneme si v trojici a budeme sa okrem iných tém zaoberať aj spoluprácou na obnovení Hrona,“ uviedol Budaj s tým, že MŽP pripravuje program revitalizácie vodných tokov Slovenska, v rámci ktorého určí podmienky a postupy prác na obnovu voľne tečúcich úsekov vodných tokov a revitalizáciu v minulosti zregulovaných úsekov.

Prekontrolujú všetky bioplynové stanice

Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) pripravuje metodiku pre komplexné kontroly všetkých bioplynových staníc. „Začneme s tými potenciálne najnebezpečnejšími v blízkosti veľkých riek. Postupne takto skontrolujeme všetky bioplynové stanice na Slovensku,“ priblížil Ján Jenčo, generálny riaditeľ SIŽP.

Na rieke Hron pri obci Trnavá Hora v okrese Žiar nad Hronom zaevidovali ešte 26. júna úhyn rýb. Podľa informácií od rezortných organizácií Ministerstva životného prostredia (MŽP) sa počas búrky zlomil strom a poškodil skladovací vak bioplynovej stanice v obci Budča.

Z vaku následne vytieklo cca 500 metrov kubických digestátu, čo je znečisťujúca látka, obsahujúca dusičnany a fosforečnany. Ako informovalo MŽP v tlačovej správe, únik látky spôsobil masívny úhyn rýb v lokalite Trnavá Hora – Jalná, ktorá sa nachádza o sedem riečnych kilometrov nižšie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Ján BudajJán JenčoMartina Paulíková
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRSIŽP Slovenská inšpekcia životného prostredia