Na pozemkové úpravy pôjdu milióny eur, časť pôjde aj zo zisku Slovenského pozemkového fondu

farmári, peniaze, dotácie
Foto: ilustračné, Getty images
  • aktualizované 4. decembra, 15:08

Vláda SR v stredu na svojom rokovaní prerokovala a schválila prerozdelenie zisku Slovenského pozemkového fondu (SPF) za rok 2018. Kladný hospodársky výsledok fondu, preskúmaný a overený nezávislou audítorskou spoločnosťou Ekorda, za minulý rok dosiahol výšku 13,8 miliónov eur.

Kladný hospodársky výsledok

Viac ako polovica zisku bola prerozdelením vyčlenená na projekty pozemkových úprav. Na kladnom hospodárskom výsledku fondu sa v rozhodujúcej miere podieľali podľa agrorezortu najmä maximálna hospodárnosť na strane kapitálových a bežných výdavkov, nezrealizované verejné obstarávanie nových informačných systémov či vysoké plnenie rozpočtovaných príjmov z prenajatých pozemkov a vysoké plnenie rozpočtovaných príjmov z predaja fondom spravovaných pozemkov.

Uvedený hospodársky výsledok za rok 2018 Slovenský pozemkový fond odporučil rozdeliť vláde SR nasledovne. Finančný objem 6,7 miliónov eur účelovo vyčleniť do rezervného fondu SPF na financovanie zabezpečenia pozemkových úprav.

Objem 1,5 mil. eur pre kapitolu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR na financovanie zabezpečenia projektov pozemkových úprav.

Investície do pôdy

Finančný objem 3 milióny eur účelovo vyčleniť pre kapitolu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR na plnenie mimoprodukčných funkcií lesov.

Finančný objem 2,6 mil. eur účelovo vyčleniť do rezervného fondu SPF pre potreby fondu na rekonštrukciu administratívnych budov fondu. Vláda toto navrhované prerozdelenie od SPF v stredu schválila.

Cieľom Slovenského pozemkového fondu je investovať finančné prostriedky prijaté z prenájmu a predaja pozemkov, ktoré má v správe a nakladaní, späť do ich zdroja – pôdy.

„SPF podporí plnenie mimoprodukčných funkcií lesov sumou 3 milióny eur. Fond plnenie mimoprodukčných funkcií lesov podporil aj v prechádzajúcich dvoch rokoch, konkrétne sumou 1,5 milióna eur v roku 2017 a sumou 2,5 milióna eur v roku 2018. Zdvojnásobenie účelovo viazaného transferu oproti roku 2017 nám umožnil zvyšujúci sa hospodársky výsledok, plynúci predovšetkým z efektívnejšej správy, na ktorej neustále pracujeme,“ uviedla generálna riaditeľka SPF Adriana Šklíbová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adriana Šklíbová
Firmy a inštitúcie EkordaMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRSPF Slovenský pozemkový fond