Na Slovensku klesá produkcia mlieka, prvovýrobcovia pre vysoké náklady rušia svoje chovy

The silhouette of a farmer, stands near a cow. Milk cans in the foreground
Produkcia mlieka na Slovensku klesá pre nižšie počty zvierat. Foto: ilustračné, Gettyimages.com

Minulý rok prišlo Slovensko o dojnice, ktoré by vyprodukovali mlieko pre 170-tisíc obyvateľov. Produkcia mlieka na Slovensku klesá pre nižšie počty zvierat. Informuje o tom Mliečny fond v tlačovej správe.

Pre nárast nákladov, najmä cien rastlinných komodít a krmív či cien energií prvovýrobcovia rušia chovy. Od Ministerstva pôdohospodársta a rozvoja vidieka (MPRV) SR preto žiadajú pomoc.

„Požadujeme mimoriadnu jednorazovú podporu pre prvovýrobu mlieka vo výške 35 miliónov eur. Ďalej požadujeme navýšenie štátnej pomoci v súvislosti s dotačným titulom Zelená nafta. Posledná požiadavka súvisí s novou Spoločnou poľnohospodárskou politikou 2023 – 2027. Požadujeme, aby v tomto období dosiahla výška podpory pre všetky kategórie mliečneho dobytka 500 eur na veľkú dobytčiu jednotku,” uvádza predseda Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka Alexander Pastorek.

Podľa predstaviteľov Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan (nom. OĽaNO) vyjadril pochopenie pre dané problémy a dodávajú, že ďalší pokles výroby surového mlieka by priamo ohrozil mliekarne, ktoré spracúvajú mlieko na mliečne výrobky.

Bez mimoriadnej podpory zo strany štátu nebude možné udržať aktuálny stav produkcie surového kravského mlieka ako aj zamestnanosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander PastorekSamuel Vlčan
Firmy a inštitúcie Mliečny fondMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRSZPM Slovenský zväz prvovýrobcov mlieka