Na Slovensku niektoré bociany zostávajú aj počas zimy. Je to bežné, upokojujú ochranári ľudí

Bociany
Bociany biele na komíne budovy. Foto: SITA/Nina Bednáriková

Na Slovensku pribúdajú bociany, ktoré neodlietajú na zimu do Afriky. Na svojom webe to uviedla Štátna ochrana prírody (ŠOP SR). Tá zaznamenáva v poslednom období zvýšený počet telefonátov, v ktorých ľudia žiadajú štátnych ochranárov o záchranu jedincov bociana bieleho.

Štátni ochranári však upozorňujú, že zimný výskyt bocianov na Slovensku nie je ojedinelý a pokiaľ je bocian v dobrej kondícii a schopný letu, nie je dôvod volať na pohotovostnú linku.

Treba si uvedomiť, že sa jedná o vtáčí druh, ktorý sa riadi zákonmi prírody a my ľudia nemáme právo ich obmedzovať v ich rozhodnutí zotrvať aj počas zimy na našom území. Nie je to nič nové, každoročne zimujú bociany v Európe na viacerých miestach a pokiaľ lietajú a lovia, sú to samostatné živé tvory,“ povedal expert na bociany Miroslav Fulín zo Základnej organizácie SZOPK Bocian.

Hlásenia o pozorovaní bocianov dostávajú štátni ochranári napríklad z okolia obcí Buzica (okres Košice-okolie), Rimavské Janovce (okres Rimavská Sobota) a Ulič (okres Snina) či národných parkov Poloniny a Slovenský kras. ŠOP SR vyzýva ľudí, aby nahlasovali iba prípady bocianov, ktorí sú v krajnej núdzi a potrebujú pomoc jej pracovníkov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ŠOP Štátna ochrana prírody