Na Slovensku objavili nový vtáčí druh, identifikovali ho podľa spevu (video)

Kolibiarik iberský
Kolibiarik iberský sa prirodzene vyskytuje v Španielsku a Portugalsku. Foto: Jan Dobsovic/ www.facebook.com

Na Slovensku objavili nový vtáčí druh – kolibiarika iberského. V rozhovore pre agentúru SITA to uviedol ornitológ Ján Dobšovič, vedúci bratislavskej pobočky Slovenskej ornitologickej spoločnosti (SOS/Birdlife). Išlo tak o vôbec prvé pozorovanie tohto druhu v strednej Európe.

Druh, ktorý sa prirodzene vyskytuje v Španielsku a Portugalsku identifikoval Dobšovič najskôr podľa jeho špecifického spevu. Vizuálne sa jeho prítomnosť podarilo potvrdiť až po troch dňoch. Na Slovensko sa pravdepodobne zatúlal.

„Bežne sa stáva, že sa exotické druhy vtáctva objavia aj ďaleko od svojej domoviny. Ďalšou možnosťou je, že ide o hybrid kolibiarika iberského a kolibiarika čipčavého, ktorý sa na Slovensku bežne vyskytuje. Preto môže mať v sebe zakódovanú migračnú trasu kolibiarika čipčavého,“ povedal pre agentúru SITA Dobšovič.

Na identifikáciu použili aj umelú inteligenciu

Nový druh na Slovensku identifikovali najprv podľa hlasu. Spev kolibiarika iberského je špecifický a odlišuje sa od spevu kolibiarika čipčavého. V Českej republike sa v minulosti objavil jedinec, u ktorého sa ornitológovia domnievali, že ide o kolibríka iberského, spieval však dvojako. Po jeho odchyte a následných genetických testoch zistili, že ide o hybrid kolibiarikov čipčavého a iberského.

„Jedinec kolibiarika iberského nájdený u nás však spieva stále iba jedným spôsobom. Nahrávku jeho spevu som poslal niekoľkým ďalším ornitológom a všetci sa zhodli, že ide o tento druh,“ vysvetlil Dobšovič. Na identifikáciu druhu použil aj umelú inteligenciu takzvaných neurónových sietí pre počítačové porovnanie hlasu druhov vtákov.

Musí ho schváliť Faunistická komisia

Zariadenie najprv nevedelo druh identifikovať, keďže ornitológ do systému zadal, že sa nachádza na Slovensku. Následne v systéme polohu zmenil a do systému zadal, že sa nachádza v Španielsku. Vtedy aplikácia ukázala stopercentnú zhodu.

Aby bolo pozorovanie nového druhu oficiálne, musí ho schváliť ešte Faunistická komisia SOS/Birdlife, čo môže trvať aj niekoľko mesiacov. Pri nových druhoch vtáctva musia s názorom, že ide o daný druh súhlasiť jednohlasne všetci členovia komisie.

Dvaja členovia komisie ho počuli

Podľa Dobšoviča však existuje veľká pravdepodobnosť, že sa tak aj stane. „Dvaja členovia komisie však už boli aj priamo na mieste, videli ho, počuli ho a prikláňajú sa k názoru, že ide o kolibiarika iberského,“ dodal Dobšovič.

Kolibiarik iberský je malý druh spevavca z čeľade kolibiarikovitých vtákov. Ešte donedávna bol považovaný za poddruh kolibiarika čipčavého. Ornitológovia až následnej zistili, že ide o samostatný druh. Oba druhy sú oficiálne odlišované od roku 2016.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Dobšovič
Firmy a inštitúcie SOS Slovenská ornitologická spoločnosť/Birdlife Slovensko