Na Slovensku prekvitá obchod so šelmami a exotickými zvieratami, Budaj chce sprísniť kontrolu

Tiger
Foto: ilustračné, www.thinkstockphotos.com

Chovateľov, ktorých sa bude týkať zákaz chovu exotických zvierat a šeliem, sú na Slovensku desiatky. Po stredajšom rokovaní vlády to uviedol minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO).

Pátra aj po ilegálnych chovateľoch

Jeho rezort aktuálne pátra nielen po oficiálne registrovaných chovateľoch a chovných staniciach, ale aj po tých, ktoré prevádzkujú svoju činnosť ilegálne.

Slovensko aktuálne patrí medzi krajiny, v ktorých prekvitá obchod s mačkovitými šelmami či inými exotickými druhmi živočíchov. Envirorezort preto pripravil novelu zákona, ktorá má nelegálnemu obchodovaniu so zvieratami zabrániť.

Prekvitá obchod so zabitými šelmami

„Ten obchod ani neprekvitá natoľko so živými zvieratami, ako sa tu uchytilo niekoľko pseudopodnikateľov, ktorí predávajú uhynuté alebo zabité zvieratá na rôzne využitie v ázijskej medicíne,“ povedal Budaj.

Ministerstvo životného prostredia SR chce preto v rámci novely zákona o chove exotických druhov zvierat sprísniť kontrolu, aby zabránilo preprave telesných pozostatkov mŕtvych šeliem, najmä tigrov, cez územie Slovenska, ktoré sú následne využívané na výrobu liečiv a liečivých prípravkov využívaných v ázijskej medicíne.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Budaj
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR