Na Slovensku sa nachádza cez dvetisíc envirozáťaží, ich odstraňovanie bude trvať desiatky rokov

Toxická skládka, odkalisko, nebezpečné látky
Foto: ilustračné, gettyimages.com

Odstraňovanie environmentálnych záťaží na Slovensku bude trvať desiatky rokov. Pre agentúru SITA to uviedol Michal Cákoci z odboru komunikácie Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR).

Envirorezort aktuálne eviduje približne dvetisíc environmentálnych záťaží. Odhadované náklady na ich odstránenie dosahujú sumu 2,9 miliardy eur.

Podľa MŽP SR však ich odstraňovanie nebude jednoduché. Okrem samotných vysokých nákladov na sanáciu totiž štát naráža aj na problémy súvisiace s legislatívou.

„Súčasná legislatíva obsahuje množstvo výnimiek, takzvaných liberačných dôvodov, ktoré umožňujú pôvodcom záťaží vyviniť sa zo zodpovednosti za ich sanáciu a náklady preniesť na štát. Chýbajú účinné mechanizmy ako vymôcť náklady, ak štát sanoval záťaž namiesto nečinnej právnickej osoby,“ povedal pre agentúru SITA Cákoci.

Štátu zostali iba pozemky so záťažou

V mnohých prípadoch sa záťaže nachádzajú na lukratívnych pozemkoch, ktoré štát predal v rámci privatizácie. Rôznymi machináciami a právnymi kľučkami však zostali na ťarchu štátu iba pozemky so záťažou. Vlastníkmi pozemkov sú často podniky v konkurze, podniky prepísané na „biele kone“ či zahraničné osoby, s ktorými sa nie je možné skontaktovať.

„Podnikateľom ostali lukratívne nehnuteľnosti, štátu iba záťaž. Štát dokonca platil vlastníkom pozemkov, na ktorých sa nachádza záťaž, náhrady za obmedzenie zisku, vstup na pozemok či obmedzenia. S týmto modelom, ktorý nahrával privatizérom a poškodzoval verejný záujem MŽP SR nesúhlasí. Pripravujeme novú legislatívu, ktorá by mala zastaviť prax, pri ktorej má štát, čiže daňovníci, platiť odstraňovanie envirozáťaží zo súkromných pozemkov,“ dodal Cákoci.

Milióny eur na odstraňovanie envirozáťaží

V súčasnosti má Slovensko z Operačného programu Kvalita životného prostredia na odstraňovanie envirozáťaží vyčlenených 193 miliónov eur a ďalších 34 miliónov eur vyčlenených zo štátneho rozpočtu.

MŽP SR podporuje projekty sanácie záťaží na letisku v Sliači alebo v rušňových depách v Nových Zámkoch, Komárne, Štúrove, Košiciach či Humennom.

Projekty sanácie záťaží rieši aj Ministerstvo vnútra SR, a to v lokalitách bývalých vojenských areálov, ako sú Martin, Michalovce, Piešťany, Jamník či Sliač.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michal Cákoci
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SRMŽP Ministerstvo životného prostredia SR