Na Slovensku vznikla komisia pre tvorbu štandardov udržateľného obhospodarovania lesov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Štátne lesy TANAP-u. Foto: SITA/Rastislav Ovšonka

Členovia Rady PEFC Slovensko sa pri výbere členov riadili požiadavkami na rovnomerné a čo možno najširšie zastúpenie záujmových skupín, vrátane podpory rodovej rovnosti, pričom sa dôraz kládol na zabezpečenie zastúpenia hlavných a znevýhodnených skupín.

„Hlavným cieľom technickej komisie je hľadať kompromis na pravidlách a postupoch trvalo udržateľného obhospodarovania lesov na Slovensku tak, aby boli zohľadnené všetky zúčastnené záujmy a zároveň sa podporili snahy implementovať princípy prírode blízkeho hospodárenia v lesoch,“ portál nasvidiek.sk o tom v pondelok informoval národný sekretár PEFC Slovensko Hubert Paluš.

Širokospektrálne zastúpenie

Nominovaní členovia technickej komisie zastupujú vlastníkov a obhospodarovateľov štátnych a neštátnych lesov, združenia vlastníkov lesov, mimovládnych environmentálnych organizácii pôsobiacich v oblasti ochrany lesov, zástupcov drevospracujúceho priemyslu a vodárenských spoločností.

Rovnako tak aj vedeckých ustanovizní, odbory a zamestnávateľské zväzy v oblasti lesného hospodárstva, zástupcov ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, ministerstva životného prostredia, orgánov štátnej správy v oblasti lesného hospodárstva a ochrany prírody a stavovských organizácií. Zloženie 27 člennej technickej komisie je dostupné na webovej stránke PEFC Slovensko.

Komisia v prospech rozumných riešení

„Som presvedčený, že takto vytvorená národná platforma dokáže navrhnúť vhodné riešenia a skĺbiť rôzne názory v prospech rozumného a udržateľného využívania lesného bohatstva a podpory poskytovania plnohodnotných ekosystémových služieb lesov pre spoločnosť. Je to náš príspevok k napĺňaniu cieľov udržateľného rozvoja OSN a Európskej zelenej dohody,“ dodal Hubert Paluš.

V poradí tretia revízia dokumentov Slovenského systému certifikácie lesov, ktorý je od roku 2005 súčasťou globálneho systému PEFC, sa začala v decembri 2019.

Jej cieľom je implementácia nových vedeckých poznatkov, záverov medzinárodných dohovorov, požiadaviek medzinárodnej Rady PEFC, národnej legislatívy a praktických skúseností z doterajšieho využívania národného certifikačného systému do aktuálnych požiadaviek na trvalo udržateľné hospodárenie v lesoch.

PEFC Slovensko

… je nezávislá organizácia, ktorej cieľom je podpora trvalo udržateľného obhospodarovania lesov, spotreby dreva ako ekologicky obnoviteľného zdroja, výrobkov z dreva, ochrany prírody a trvalo udržateľného rozvoja spoločnosti. Trvalo udržateľné obhospodarovanie lesov je založené na environmentálne a sociálne prínosnom a ekonomicky životaschopnom obhospodarovaní lesov pre súčasné a budúce generácie.

PEFC Slovensko je súčasťou globálneho certifikačného systému PEFC so sídlom v Ženeve. V súčasnosti je celosvetovo v schéme PEFC certifikovaných viac ako 300 mil. ha lesov a viac ako 20 000 spracovateľských a obchodných spoločností je držiteľmi certifikátov spotrebiteľského reťazca.

Na Slovensku je v schéme PEFC certifikovaných viac ako 60 % výmery lesov a takmer 130 spoločností preukazuje svoju spoločenskú zodpovednosť prostredníctvom zapojenia sa do certifikácie PEFC spotrebiteľského reťazca, čím vytvárajú dodávateľský reťazec ponúkajúci na trh výrobky z dreva a papiera z trvalo udržateľných zdrojov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Hubert Paluš
Firmy a inštitúcie PEFC Slovensko